Choď na obsah Choď na menu
 


 

Lunárny kalendár

Na obrázku vidieť bežný mesačný kalendár rozšírený o tri dodatočné stĺpce.
V prvom doplnenom stĺpci sú znázornené súhvezdia, v ktorých sa Mesiac pohybuje.
V druhom doplnenom stĺpci sú znázornené jednotlivé mesačné fázy – nov, prvá štvrť, spln, posledná štvrť. Zároveň sú v tomto stĺpci znázornené dni označené JP, čo znamená „jogínsky pôst“. V tieto dni sa doporučuje stravovať striedmo a šetriť sa. Zelená zvislá čiara vyznačuje tzv. detoxikačné obdobie. V týchto dňoch sa telo ľahko zbavuje nečistôt.

Modrá zvislá čiara vyznačuje vzostupný alebo stúpajúci Mesiac sa označuje čas, kedy Mesiac putuje znameniami od Strelca až po Blížencov. Vyjadruje pribúdanie, expanziu, kvitnutie. Úsek medzi modrými čiarami je obdobie zostupného alebo klesajúceho Mesiaca. Charakterizuje ju zrelosť, žatva, zánik, ukladanie na odpočinok.

V treťom doplnenom stĺpci sú uvedené poradové dni mesačného cyklu, pričom nov je prvým dňom.
 
Vďaka tejto štruktúre kalendára budete vedieť hlavne, kedy je treba „ubrať plyn“ a viac sa šetriť ako aj obdobia vhodné na ľahšiu očistu tela.
LK vám pomôže orientovať sa v tom, aby ste „neplávali proti prúdu“ a využili prírodné zákonitosti vo svoj prospech.
 

zodiak.jpg01_02-19.jpg

Január - Február

Citlivým orgánom v mesiaci január je močový mechúr a vo februári obličky. Jedná sa o navzájom prepojené orgány. Na podporu činnosti močového mechúra sa odporúča konzumovať zeleninový šalát zo surovej koreňovej zeleniny (mrkva, zeler, petržel, paštrnák, chren, reďkovka, červená repa...). Z bylinných čajov sú vhodné čaje z prasličky roľnej alebo ligurčeka lekárskeho. Tinktúra z kapucínky väčšej. Taktiež sa odporúča urologický čaj.

Bylinné čaje je najvhodnejšie piť ráno na lačno. Prečo práve na lačno, o tom pojednávame na inom mieste. Pozri: www.ba3um.estranky.sk/clanky/prevencia/preco-pit-nalacno.html

Po tieto mesiace venujeme väčšiu pozornosť pitnému režimu. Obličky je možné odľahčiť pobytom v saune, kde sa dôkladne prečistí koža. Koža sa nazýva aj treťou obličkou. Povrch kože u dospelého človeka je okolo 2,2 m2. Telo cez kožu nie len dýcha, ale aj potením odvádza množstvo toxínov. Denne sa povrchom kože odparí okolo 600-800 ml potu.

I keď sa od nového roku dni postupne predlžujú snažíme sa denne pobudnúť na slnku aspoň 15-20 minút a takto si čiastočne doplniť potrebu vitamín D. D vitamín nazývaný aj slnečný vitamín si vytvára telo samo, preto najprirodzenejší spôsob je získať ho pobytom na čerstvom vzduchu. Ďalej je možné ho čiastočne doplňovať konzumáciou rýb, tresčej pečene, vajec, avokáda. D vitamín sa zúčastňuje na látkovej premene vápnika a fosforu, čo súvisí so stavbou kostí.

Druhotne ohrozeným orgánom v týchto zimných mesiacoch sú kosti a zo zmyslových orgánov uši.

Priaznivá dobe pre močový mechúr je od 3:00-5:00 a kritická je od 15:00-17:00. V kritickej dobe je potrebné zaistiť príjem tekutín, napr. čajom o piatej. Priaznivá doba pre obličky je od 5:00-7:00 a kritická od 17:00-19:00.

V januári sa Slnko po väčšinou nachádza v súhvezdí Kožorozca a ten má vplyv na kosti, kĺby, kolená a kožu.  Vo februári v súhvezdí Vodnára, ktorý má vplyv na dolné končatiny a obzvlášť na päty, členky a lýtka.


Citlivé orgány v danom období podľa ruských zdrojov sú:

Obličky a močový mechúr

 1.1.- 26.1.

Žalúdok a pankreas

27.1. - 13.2.

Pečeň a žlčník

14. - 28.2.