Choď na obsah Choď na menu
 


 

Lunárny kalendár

Na obrázku vidieť bežný mesačný kalendár rozšírený o tri dodatočné stĺpce.
V prvom doplnenom stĺpci sú znázornené súhvezdia, v ktorých sa Mesiac pohybuje.
V druhom doplnenom stĺpci sú znázornené jednotlivé mesačné fázy – nov, prvá štvrť, spln, posledná štvrť. Zároveň sú v tomto stĺpci znázornené dni označené JP, čo znamená „jogínsky pôst“. V tieto dni sa doporučuje stravovať striedmo a šetriť sa. Zelená zvislá čiara vyznačuje tzv. detoxikačné obdobie. V týchto dňoch sa telo ľahko zbavuje nečistôt.

Modrá zvislá čiara vyznačuje vzostupný alebo stúpajúci Mesiac sa označuje čas, kedy Mesiac putuje znameniami od Strelca až po Blížencov. Vyjadruje pribúdanie, expanziu, kvitnutie. Úsek medzi modrými čiarami je obdobie zostupného alebo klesajúceho Mesiaca. Charakterizuje ju zrelosť, žatva, zánik, ukladanie na odpočinok.

V treťom doplnenom stĺpci sú uvedené poradové dni mesačného cyklu, pričom nov je prvým dňom.
 
Vďaka tejto štruktúre kalendára budete vedieť hlavne, kedy je treba „ubrať plyn“ a viac sa šetriť ako aj obdobia vhodné na ľahšiu očistu tela.
LK vám pomôže orientovať sa v tom, aby ste „neplávali proti prúdu“ a využili prírodné zákonitosti vo svoj prospech.
 

zodiak.jpg1112_18.jpg

November - December

Podľa tradičnej čínskej medicíny sú citlivým orgánom v mesiaci november pľúca a v decembri hrubé črevo. V novembri sa organizmus nastavuje na zimný chladný režim pričom denného svetla ubúda. Na podporu činnosti pľúc je vhodný udržiavací čaj zo zmesi listov ružových rastlín ostružiny, jahody, maliny v pomere 1:1:1. 

Bylinné čaje je najvhodnejšie piť ráno na lačno. Prečo práve na lačno, o tom pojednávame na inom mieste. Pozri: www.ba3um.estranky.sk/clanky/prevencia/preco-pit-nalacno.html

Obmedzujeme konzumáciu mlieka, keďže kazeín zahlieňuje sliznicu. Bez obmedzenia kyslé, acidofilné mlieko, bryndzu a jogurty.

Druhotne ohrozeným orgánom v novembri a decembri sú kosti a zo zmyslových orgánov nos.

V týchto mesiacoch je potrebné zvýšiť starostlivosť o hrubé črevo. Jednou z možností je: 3 dni konzumujeme aktívne uhlie/živočíšne uhlie (podľa návodu) a potom 3 dni zaradíme do stravy acidofilné a bifidové potraviny alebo tabletky Pangamín Bifi, podľa návodu na použitie. Najskôr aktívne uhlie naviaže na seba toxíny a potom sa bifi potravou obnoví črevná flóra. Konzumujeme potraviny s vysokým obsahom vlákniny – ovocie, zeleninu, ovsené vločky. Vláknina znižuje koncentráciu tukov v črevách. Potravinou s najvyšším podielom vlákniny sú šupky Psyllia (skorocel indický).

V prípade hemoroidov môžeme užiť sedací kúpeľ z vývaru dubovej kôry alebo tinktúry z gaštanov.

Priaznivá dobe pre pľúca je od 15:00-17:00 a kritická je od 3:00-5:00. Priaznivá doba pre hrubé črevo je od 17:00-19:00 a kritická od 5:00-7:00. V tom čase je najlepšie mať stolicu.

V novembri sa Slnko po väčšinou nachádza v súhvezdí Škorpióna a ten má vplyv na močovo-pohlavné orgány a dolné končatiny.

V decembri je v súhvezdí Strelca, ktorý má vplyv na krížovú oblasť chrbtice, sedací nerv, bedrové kĺby, stehná a žily. V decembri sú dni najkratšie, s čím býva často spojený nástup depresívnych nálad. Je to prirodzené. 22.12. je zimný slnovrat a dni sa začnú predlžovať.

Citlivé orgány v danom období podľa ruských zdrojov sú:

Žalúdok a pankreas

1.-15.11.

Obličky a močový mechúr

16.11.-31.12.