Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ivana, 20. 7. 2013 17:13)

Dobrý deň, rada by som poznala odpoveď na toto: MRI CC- Th 5/6: hernia disku C5/6 aj C6/7 komprimujuca prednú miechu, zúženie spinálneho kanála na 8mm, spondyl. zmeny mierne dif., primárne úzky predozadný priemer spinálneho kanála 11mm. Ešte poprosím odporúčanie či operovať alebo stačí rehabilitácia a cvičenie. Ďakujem.

Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ba3uM, 22. 7. 2013 23:09)

Ide o známky dlhodobého preťažovania dolnej časti krčnej chrbtice. Konkrétne sú vyduté disky medzi segmentmi C5/6 a C6/7. Posledne menovaný tlačí na obal miechy a máte zúžený miechový kanál na 8mm. Viac si pozrite na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html Nemyslím, že by Ste mala ísť na operáciu, najskôr sa snažiť zapracovať na príčine, ktorou môže byť predsunuté držanie hlavy, oslabené hlboké ohýbače krku a iná svalová dysbalancia v oblasti krku a ramien. Operácia je posledné riešenie, ktorá obyčajne rieši len následky. Následky sú zistené nálezy.

Re: Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ivana, 23. 7. 2013 14:36)

Ďakujem za odpoveď, absolvovala som uz niekolko rehabilitacnych cviceni, pomoze to, ale vzdy len na chvilu... Este raz dakujem.

Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(laco, 16. 12. 2014 13:55)

zdravim, poprosil by som vas o vysvetlenie diagnozy Intervertebralna osteochondroza C4/5, C5/6, C6/7 s blokovym postavenim stavcov a napriamenim krcnej lordozy. dorzomedialna protruzia disku komprimujuca prednu stenu miechyC4/5. C5/6 cirkularna protruzia disku sprevadzana zobakovitymi osteoprodukciami okrajov tiel stycnych stavcov je akcentovana vpravo paramedialne, preforaminalne do hernie ktora komprimuje prednu stenu miechy i spinalny az foraminalny priebeh pravostrannych korenovych struktur Hernia obturuje pravy lateralny recesus, dakujem

Re: Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ba3uM, 18. 12. 2014 22:21)

Krčná chrbtica by mala mať určité fyziologické zakrivenie - lordózu, pokiaľ tomu tak nie je, tak sa jej nosnosť zníži. Medzi stavcami C4/5 je stlačený a vydutý disk, pričom výduť stláča strednú časť miechového obalu. Medzi stavcami C6/7 je stlačený a obvodovo vydutý disk, na pravej strane je výduť väčšia a utláča miechový obal ako aj pravý koreňový nerv. Na okrajoch týchto stavcov sú kostné výrastky.

popis mr vysetrenia

(Lubica, 24. 9. 2013 11:25)

Dobrý deň. Po dlhodobej bolesti v oblasti krížov som bola odoslaná na mr vyšetrenie.Pripájam popis a prosím o vysvetlenie a názor na prípadné liečebné postupy.Bolesť je pretrvávajúca a niekedy veľmi obmedzujúca.
V segmente L3/4 difúzna dorzálna protrúzia disku s obojstrannou foraminálnou propagáciou. L4/5: difúzna dorzálna protrúzia disku. Intenzita signálu medzistavcových priestorov L3/4 až L5/S1 znížená v zmysle chondrózy. Prítomná sprievodná redukcia šírky neuroforamenov v segmentoch L3/4, L4/5 bilat. Skelet bez ložiskovej lézie, intervertebrálne zhyby s artrotickými zmenami, paravertebrálne priestory bez infiltrácie. V blízkosti intervertebrálneho zhybu vpravo vo výške L4/5 dorzálne drobné juxtaartikulárne degeneratívne cysty.
Záver: Protrusio L3/4, L4/5 dors. diffusa foraminalis bilat., chondrosis lumbalis praecip L3/4 až L5/s1, incip. stenosis foraminalis bilat. L3/4, L4/5, spondylarthrosis intervertebralis lumbalis praecip. L4/5 l.dx., napriamenie lumbálnej lordózy.
Ďakujem za odpoveď.

Re: popis mr vysetrenia

(Ba3uM, 24. 9. 2013 22:33)

Všetky nálezy súvisia s napriamenou lordózou drieku, inak povedané, driek je dlhodobo tlačený smerom od brucha ku chrbtu alebo pri sedení k operadlu stoličky. V tomto smere sú mierne vyduté disky na dolnej časti chrbtice viac vpravo, ktoré zužujú otvory koreňových nervov (to môže byť príčina bolestí). Obecná terapia je cvičenie zamerané na ohýbanie chrbtice v opačnom smere, čím by sa kompenzovalo dlhodobé zaťaženie drieku. Pokiaľ nechcete navštíviť terapeuta a chcete cvičiť sama tak, si pozrite na webe napr. cviky podľa McKenzieho. Ja riešim takéto prípady postupom popísaným na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/poruchy-pohyboveho-ustrojenstva/vnt-pri-bolestiach-drieku.html

Bolesť

(Andrea, 15. 12. 2014 19:49)

Moja diagnoza: cervikokraniaklgia, thorakalgia, skolioza
Paramedialna protrúzia disku v úrovni C5-6 doľava, ktorá komprimuje odstup ľavého nervu C6 /2.st./, Intervertbrálna osteochondróza segmentu C5-6, bez prítomnosti MR známok komprimačnej myelopátie.
Bolesť je neskutočná a trvá veľmi dlho. Diagnóza určená pred 3 rokmi, každý rok sa v tom istom období /november, december/ opakuje tento problém. Ako predísť týmto ťažkostiam, alebo, čo ich opätovne vyvoláva? Ďakujem za odpoveď.

Re: Bolesť

(Ba3uM, 18. 12. 2014 22:18)

Váš nález nie je neobyčajný, ale prejavy, ktoré opisujete a ich opakovateľnosť sa nedajú jednoznačne prisúdiť útlaku ľavého koreňového nervu C6. Preto môžem len tipovať na stav chrbtice pod C6 prípadne na C/Th prechodový segment, ktorý má vplyv na celý krk aj na držanie hlavy a ramien.
Predísť problémom môžete tak, že sa začnete viac starať o krčnú chrbticu a to tak, že zmeníte existujúce svalové pomery v jeho okolí pomocou terapeuta alebo cvičiteľa. Odporúčam cielený pohyb na bolestivú oblasť.

MR

(Tichomir, 15. 12. 2014 17:53)

Disk c6-7 s drobnou med protruziou o 2 mm, moze sposobovat stalu unavu?

Re: MR

(Ba3uM, 18. 12. 2014 22:16)

Nie.

vyšetrenie chrbtice

(natália, 15. 12. 2014 14:52)

Dobrý deň
Bola som na magnetickej rezonancii a záveru nerozumiem kedže nie je napísaný laicky vedeli by ste mi to vysvetliť . Záver: cirkulárna protruzia disku v segmente L4/5 s extenziou foramino- extraforaminálne vľavo v kontakte s miešnym koreňom L4 I. Dakujem vopred za vašu odpoved

Re: vyšetrenie chrbtice

(Ba3uM, 18. 12. 2014 22:15)

Jedná sa obvodové stlačenie disku medzi predposledným a posledným stavcom driekovej chrbtice. Stlačený disk je vydutý viac vľavo a utláča ľavý koreňový nerv. Viac na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

C chrbtica-nalez

(Monika, 18. 12. 2014 1:42)

Dobry den, chcela by som vas poprosit o podrobnejsie vysvetlenie nalezu : C chrbtica - napriamena lordoza s blokovym postavenim, def. zmeny aj so zadnymi osteofytmi, osteochondroza C5-6-7, intervertebralna a uncovertebralna artroza. Zacala som chodit na rehabilitacie (ultrazvuk, laser, masaz, nejake elektroplatnicky a cvicenie) a bolo mi povedane, ze tie vyrastky sa mozu tymto zmiernit, je to pravda? Dakujem moj mail: monikab7@azet.sk

poradenstvo

(peter ziga , 16. 12. 2014 10:49)

dobry den ,prosim vas o pomoc som po operacii pluc dva mesiace citim ze po operacii ako keby som mal zvatsenu pecen niekedy v hlinach mam ciastocky krvy ,mam obavy poradte co mam robit .moja emailova adresa je peterziga204@yahoo.com.dakujem

vyšetrenie chrbtice

(Dominik, 12. 12. 2014 18:28)

Dobrý deň chcel by som sa Vás opýtať - vysvetliť diagnózu či je to vážne. bolesti nemám.
RTG TH chrbtica mierne esovitá skolióza s rotáciou stavcov TH kyfóza je zvýraznená, telá stavcov v strednej trečtinese klinovite redujuje v distálnej tretine TH11/TH12, TH12/L1 je medzistavcovitá štrbina redukovaná o 2/3 rozsahu RTG LS chrbtice prechodný staves L5 SI klby zachované, L lordoza vyznačená medzistavcové štrbiny su zachované.

Možem aj naďalej posilňovať?
Ďakujem za odpoveď. Dominik

Re: vyšetrenie chrbtice

(Ba3uM, 12. 12. 2014 21:25)

Za najvážnejší nález považujem zúženú medzistavcovú štrbinu medzi Th12/L1 t.j. medzi posledným hrudným a prvým driekovým stavcom. Toto miesto patrí medzi dôležité segmenty na chrbtici, pretože je to jeden z prechodových segmentov a bolo by načim sa oň viac starať. Predpokladám, že je zablokovaný. Ak je zablokovaný, tak máte obmedzenú rotáciu trupu.
Podľa mňa cvičiť môžete, ale nie s maximálnymi váhami, skôr viac opakovaní s menšími váhami, aby Ste udržal správny svalový tonus. Najviac by Ste sa mal zamerať na chrbát a centrum (brucho, zadok). Po každom cvičení urobiť strečing hrudníka – hlavne najväčších svalov –veľký prsný, veľký chrbtový a driekovo stehnový (m.psoas). Na strečing použiť foam roller – penový valec, s ktorým si „rozvalkáte“ hrudník (chrbát).

Re: Re: vyšetrenie chrbtice

(dominik, 14. 12. 2014 12:23)

Dakujem za odpoved. Este by som sa chcel opytat. Moze mi uskofit cvicenie s maxim.vahamy? Lebo ja bolesti nemam ziadne len posledne 2mesiace pocitujem jemne palenie v chrbte niekedy na pravo niekedy na lavo v oblasti pod poslednym rebrom niekedy dolu v krizoch. Dakujem s pozdravom dominik

MR 11.12.2014

(ANNA 58r, 11. 12. 2014 16:10)

dobry vecer,poprosim o vysvetlenie-Hyperlordoza v LS prechode,Prechod.lahkodysplasticky stavec L5,minimal.sekundarne stenozy spinal.kanala v urovni L4/5,L5/S1-NEMOZNO VYLUCIT INSTABILITU v LS prechde.Epiduralna,lipomatoza.nemozno vylucit IRITACIU korenov L5 v uzsich neuroforaminach prihyperlordoze a susp.instabilite..mam velke bolesti,krizov,nohy do kolien,sedacie kosti palia..SRDECNA VDAKA

Re: MR 11.12.2014

(Ba3uM, 12. 12. 2014 21:04)

Hyperlordóza je väčšie prehnutie drieku ako je normál je to určitá vrodená predispozícia; odporúčam cviky v ľahu na chrbte s flekovanými dkk, tzv. poloha 3 mesačného na chrbte zamerané na posilnenie brušných svalov; drepy s nádychom pri drepe a výdychom pri vstávaní...
Instabilita L/S prechodu znamená, že tento segment nie je dostatopčne pevný, obyčajne je to v dôsledku blokády kĺbov medzi krížovou kosťou a bedrovými lopatami
Je podozrenie na útlak koreňových nervov L5 t.j. medzi predposledným a posledným driekovým stavcom.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39

následující »