Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

MRI chrbtice

(Stanka, 11. 4. 2013 12:39)

Dobrý deň! Mám diagnostikovanú objemnú protruziu až extruziu disku L5-S1. Momentálne užívam lieky. Chcela by som sa spýtať resp. vysvetliť ako sa tá platnička zahojí resp. čo sa s ńou musí stať aby som nemala ťažkosti. Môžem pri tejto diagnoze cvičiť? Ďakujem za odpoveď.

Re: MRI chrbtice

(Ba3uM, 12. 4. 2013 23:01)

Jednoduchá otázka, ale zložitá odpoveď.
Aby Ste nemala ťažkosti, tak je potrebné odľahčiť stlačovanie poškodenej platničky. Dá sa to dosiahnuť tým, že sa budete vyhýbať zvýšenej záťaži driekovej chrbtice (podoprieť driek pri sedení, v predklone nedvíhať ťažké veci...) a naopak posilníte svalový korzet v jej okolí. Píšem Vám obecne, pretože ciest, postupov, metód je veľa, ale cieľ jeden. Medzi takéto postupy patrí napr. Pilates, McKenzie, SM-systém, DNS-Kolář, Feldenkreis...a mnoho iných. Princíp je posilniť ochabnuté svaly zadku, drieku, brucha a strečingovať preťažené svaly. Stálo by za to aktivovať bráničné dýchanie. Odporúčam cvičiť zo začiatku pod odborným dohľadom.
V princípe cvičiť môžete všetko, pričom nebudete pociťovať bolesť.

Mr

(dany, 2. 4. 2013 21:10)

Dobrý deň.Poprosila by som o vysvetlenie nálezu z MR.L3-4:bulging disku s drobnou trhlinou anullus fibrosus.L4-5:ľahká mediálna protrúzia disku s imopresiou durálneho vaku a kontaktom koreňov L5 bilat. bez zúženia neuroforamin.Schmorlove uzly v oblasti Th-L prechodu.Tarlowova cysta vo výške S2-3 paramediálna vpravo priemeru 19mm.Zmeny kostnej drene typu ModikII na telách stavcov L4,L5.

Re: Mr

(Ba3uM, 5. 4. 2013 23:54)

Dobrý deň. Poprosila by som o vysvetlenie nálezu z MR.
L3-4:bulging disku s drobnou trhlinou anullus fibrosus. = Drobná trhlina platničky.
L4-5:ľahká mediálna protrúzia disku s imopresiou durálneho vaku a kontaktom koreňov = útlak obalu miechy a koreňových nervov; môže vyvolávať bolesť;
L5 bilat. bez zúženia neuroforamin. = ok
Zmeny kostnej drene typu ModikII na telách stavcov L4, L5. = Známky výrazného preťaženia posledných dvoch driekových stavcov.
Schmorlove uzly v oblasti Th-L prechodu. = Prerastanie/pretlačená platnička do tela prvého driekového stavca; svedčí to o poddajnosti kostných štruktúr.
Tarlowova cysta vo výške S2-3 paramediálna vpravo priemeru 19mm. = je to prejav neurologického ochorenia; Môže vyvolávať bolesť.

Re: Re: Mr

(dany, 9. 4. 2013 18:35)

Dobrý deň.Chcela by som sa ešte opýtať či na môj problém pomôže cvičenie SM-systém. Ďakujem.

Re: Re: Re: Mr

(Ba3uM, 9. 4. 2013 20:17)

Nie je to síce úplne cielené cvičenie, ale určite Vám pomôže posilniť centrum tela a tým sa zmení zaťaženie drieku. Je to dobrá voľba.

Výrastok na chrbtici

(Zuzana Mojžišíková, 8. 4. 2013 19:16)

Prosím o zhodnotenie a vysvetlenie k mojej správe z MR: V úseku L3-S1 hypertrofická spondylartropatia s edémom synovie faciet. Cronické malé Schmorlove uzly Th 12-L3. To je záver z vyšetrenie. Nález: rozsah vyšetrenia Th 12-S5. Conus medularis vo výške L1. Lumbálna lordóza napriamená v celom rozsahu. Telá stavcov prim. výšky, chronické Schmorlove uzly Th 12-L3. To je súhrn mojej diagnózy a neviem z toho nič..Prosím o vyjadrenie a vysvetlenie čo mi vlastne je. Ďakujem.

Re: Výrastok na chrbtici

(Ba3uM, 8. 4. 2013 23:22)

Nálezy nehovoria o diagnóze, nehovoria o tom, čo Vám je. Drieková chrbtice je narovnaná, čo nie je fyziologické a zároveň to znamená jej nižšiu nosnosť. Schmorlove uzly svedčia o preťažení medzistavcových platničiek na hrudno-driekovom prechode a začiatku driekovej chrbtice. Na konci driekovej chrbtice sú opotrebené (facetové) kĺby medzi stavcami. Myslím, že by Vám pomohla mobilizácie hrudno-driekového prechodu.

Re: Výrastok na chrbtici

(zuzanamojzisikova@azet.sk, 9. 4. 2013 12:02)

rosím o zhodnotenie a vysvetlenie k mojej správe z MR: V úseku L3-S1 hypertrofická spondylartropatia s edémom synovie faciet. Cronické malé Schmorlove uzly Th 12-L3. To je záver z vyšetrenie. Nález: rozsah vyšetrenia Th 12-S5. Conus medularis vo výške L1. Lumbálna lordóza napriamená v celom rozsahu. Telá stavcov prim. výšky, chronické Schmorlove uzly Th 12-L3. To je súhrn mojej diagnózy a neviem z toho nič..Prosím o vyjadrenie a vysvetlenie čo mi vlastne je. Ďakujem.

Re: Výrastok na chrbtici

(zuzanamojzisikova@azet.sk, 9. 4. 2013 12:05)

Ďakujem ale ja som vám len opísala záver z vyšetrenia mag.rezonancie. Mám tam výrastok medzi lopatkami a ten spôsobuje bolesť do lavej ruky. Ale aj tak ďakujem. Taktiež mám chronický zápal sedacieho nervu vraj podľa doktora. Ďakujem.

závraty

(Viki, 8. 4. 2013 11:56)

Dobrý deň! Prosím o vysvetlenie nálezu...dextrorotácia C2 bez posunu.naznačený blok v segmente C4, dextroskolioza LS chrbtice so súmernou rotáciou stavcov.
Poprípade aku liečbu by ste doporučili ? ďakujem

Re: závraty

(Ba3uM, 8. 4. 2013 23:20)

Pravostranná rotácia druhého stavca krčnej chrbtice; pravostranná skolióza konca driekovej chrbtice. Odporučil by som riešiť skoliózu drieku, keďže je bližšie k ťažisku tela a môže byť príčinou problémov na krčnej chrbtici. V prvom rade potrebujete vyšetrenie, ktoré by stanovilo rozsah skoliózy a jej príčiny. Môže byť napr. kompenzáciou šikmej panvy alebo rozdielnej dĺžky dolných končatín. A podľa toho navrhnúť terapiu.

Závrate

(Michal, 8. 4. 2013 9:24)

Dobrý deň, budem vďačný za akúkoľvek radu. Záver z vyšetrenia MR C chrbtice hovorí: Napriamená lordóza s blokovým postavením, Zúženie spinálneho kanála C6-7, Spondylosis def. C5-6, Osteochondrosis C5-6. Nemám bolesti, ani trpnutie, ale mám problém so závratmi, bol som liečený na vestibulárny syndróm tbl. URUTAL a homeopatikami. Problémy v stoji, v sede cez deň ustal. Keď ležím a chcem sa obrátiť na bok, alebo na chrbát, pri prudkej zmene do sedu ale postavení sa mi strašne zatočí hlava, som dezorientovaný. Závrate prestanú po návrate do pôvodnej polohy, alebo asi po 15sek. v kľude. Mám 31,nakoľko mám sedavé zamestnanie snažím sa rekreačne športovať (plávanie, bycikel, cviky na chrbát.., ale teraz nemôžem ani to! poradte prosím. Ďakujem.

Re: Závrate

(Ba3uM, 8. 4. 2013 23:20)

Spodná časť krčnej chrbtice (kch) je preťažená a sú na nej nálezy. Príčina je tam. Problémom môže byť zúžený spinálny kanál, ktorý je dôsledok preťaženia. Neuvádza sa nakoľko je zúžený. Problém je ten, že kch je pohybovo dysfunkčná a niektoré jej časti pracujú na miesto druhých. Dôležité je sfunkčniť posledný pohybový segment C/Th. To by mohlo vniesť lepšiu pohyblivosť do celej dolnej časti kch. Pokiaľ Vám pohybové aktivity vadia, potom tzn. že pri nich iritujete zmienené stavce, segmenty. Vykonávajte len také aktivity, pri ktorých nevznikajú závrate. V rámci autoterapie by som v predklone/flexii kch vytáčal hlavu napravo/naľavo, resp. „nie“ v predklone.

sevestracia disku

(landi55@azet.sk, 5. 4. 2013 18:00)

Dobry den!Mam diagnostikovanu tzv.sekvestraciu disku L4/5.Da sa odstranit cast odumreteho disku aj laparoskopicky?Ako dlho trva rekonvalescecia po takomto zakroku?Ak to nedam zoperovat,co sa stane s s touto castou disku,ktora mi tlaci na nervovy koren?

Re: sevestracia disku

(Ba3uM, 5. 4. 2013 23:57)

Nie som chirurg, nemám s tým skúsenosti. Pokiaľ tlačí na nerv, tak máte aj bolesti, predpokladám. Ak by sa Vám systematicky podarilo odľahčiť driek a posilniť príslušný svalový korzet, potom by bolesť mohla ustať. Ak by nebola bolesť, potom by Ste s tým mohol „fungovať“. Inak sa stav pravdepodobne nebude zlepšovať. Sekvester je druhotný, hlavným problémom je to, že prasknutý disk stratil svoju nosnosť. Viac si pozrite na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

chrbtica

(Lucia, 4. 4. 2013 18:57)

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, asi pred pol rokom si priateľ všimol, že na chrbtici,v hrudníkovej časti mám akúsi priehlbinu. Neviem si tam nahmatať stavce. Nepociťujem síce žiadnu bolesť, a keďže som teraz mimo Slovenska,nemala som kedy zájsť k ortopédovi. V mladšom veku som sa liečila na skoliózu. Neviete mi poradiť o aký problém môže ísť?
Ďakujem za odpoveď.

Re: chrbtica

(Ba3uM, 5. 4. 2013 23:57)

Vysoko pravdepodobne ide o následok skoliózy resp. asi pretrváva. Pokiaľ nemáte bolesti ani iné problémy (napr. pohybové obmedzenia, ...) potom je to stabilizované. Príležitostne navštívte ortopéda alebo odborníka na skoliózy.

MRI

(Anna, 4. 4. 2013 17:01)

Prosím o vysvetlenie MRI : Prehlbená lordóza a intervertebrálna spondylartróza a osteochondróza segm. L3-4, L4-5 a L5-S1. Fokálna hypersignálna lézia stavca L5- susp. hemangiom. Generalizované vyklenutie (bulding) disku L4-5 prevažne doprava s kompresiou DV a koreňa L5 vpravo (2st.). Ľavostranná mediolaterálna až foraminálna hrnia disku L5-S1 typu protrúzie s kontaktom na ľavý koreň S1 (1.-2.st.). Za odpoveď ďakujem

Re: MRI

(Ba3uM, 5. 4. 2013 23:56)

Znamená to, že drieková chrbtica je viac prehnutá ako je norma a tým stráca svoju nosnosť. Dôsledkom toho sú aj uvedené nálezy. Predposledná platnička driekovej chrbtice je vydutá vpravo a utláča/vytesňuje pravý koreňový nerv. O niečo menej je vľavo vydutá aj posledná platnička driekovej chrbtice a utláča/vytesňuje ľavý koreňový nerv. Viac si pozrite na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující »