Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: MRI krčnej chrbtice

(Ba3uM, 6. 6. 2013 21:23)

Z á v e r:
V segmente C5/6 osteochondróza, široko nasadajúca osseodiskérna protrúzia akcentovaná mediolaterálne vpravo až v zmysle extrúzie, s tlakom na durálny vak a odstupujúcu koreňovú pošvu spinálneho koreňa C7 dx, impingement koreňa C6 dx.
V segmente C 4/5 osteochondróza, mediálne - mediolaterálne doprava protrúzia disku subligamentózne s deformáciou durálneho vaku a miechy, absolútna kombinovaná stenóza spinálneho kanálu. =: Ide o výrazné zúženie miechového kanála na 7,5mm z pôvodných 16mm.
Napriamená cervikálna lordóza až paradoxná kyfóza v úrovni C4/5. =: Ak dochádza k napriamovaniu krčnej chrbtice, tak sa znižuje jej nosnosť. U Vás si zvýšenú záťaž odniesli postihnuté stavce a disky C4/5 a C5/6.
Miecha bez známok myelopatie. =: Obaly miechy a koreňových nervov sú ok.
Primárna stenóza spinálneho kanálu. =: Zúženie miechového kanála.

V náleze sa spomína osteochondróza diskov krčných stavcov od C4 po C6, čo znamená, stlačené disky, resp. znížená výška medzistavcových štrbín C4/5 a C5/6, zároveň sú disky stvrdnuté, skostnatené. Ak sú stlačené disky, tak sa zmenší otvor medzi stavcami, ktorým vychádzajú koreňové nervy z miechy a obyčajne tieto koreňové nervy bývajú stláčané (impingement C6 vpravo). U Vás je to jednak kvôli osteochondróze, ale aj vydutý disk prispieva k útlaku koreňových nervov – C7 vpravo.
Za najvážnejšie považujem stenózu C4/5, teda zúžený miechový kanál (9,5mm a 7,5mm), ktorý tlačí na obal miechy.
Viac o stenóze si pozrite na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html a o protrúzii disku na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(renata, 6. 6. 2013 22:06)

Ďakujem za vysvetlenie nálezov.
Chcela by som sa ešte opýtať, aké sú podľa Vás možnosti ďalšej liečby.

Vopred ďakujem za odpoveď a za Váš čas. Renáta

Re: Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(Ba3uM, 7. 6. 2013 23:25)

Ako fyzioterapeut sa budem vyjadrovať len k neinvazívnym terapiám. Predpokladám, že krčno-hrudný (C/Th) prechod nie je plne funkčný a preto by som sa v prvom rade zameral naň, keďže je kľúčový pre funkciu krčnej chrbtice. Potom by som riešil horný ramenný pletenec, vrátane lopatky, cviky v neutrálnej polohe ramenného kĺbu. Tieto zásahy môžu významne ovplyvniť/zmeniť zaťaženie a pohyb krčnej chrbtice. Najhoršie, čo môžete urobiť je obmedziť pohyb. Odporúčam vykonávať všetky činnosti ako doteraz okrem tých, ktoré spôsobujú bolesti.

Re: Re: Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(renata, 8. 6. 2013 16:35)

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný zvyšok víkendu.

ako dalej

(Darina, 7. 6. 2013 22:07)

protrúzia diskov preforaminálne, v úrovni C4-5 aj paramediálne vľavo, disky spolu s drobnými osteofytmi podmieňujú útlak durálneho vaku, v úrovniC4-5 aj mierny útlak miechy.
C5-6 mierny dorzálny bulging disku s útlakom durálneho vaku

Re: ako dalej

(Ba3uM, 7. 6. 2013 23:33)

Skúsil by som trakčné terapie, prípadne mobilizáciu prechodového segmentu C/Th.

osteochondoza

(janka, 6. 6. 2013 12:35)

dobry rada by som sa oputala mam problem z lavov tukov uz vyse mesiaca mi trpna mam ju citlivu na studenu vodu v noci ma boli uzivala som 10 iniekcie 10 infuzie a stale mam to iste prosim poradtami co dalej

Re: osteochondoza

(Ba3uM, 6. 6. 2013 21:51)

V názve otázky máte výraz osteochondróza. Tak predpokladám, že príčinou je dolná časť krčnej chrbtice, kde sú stavce preťažené a disky stlačené tak, že utláčajú koreňový nerv na ľavej strane. To je príčina Vašich bolestí. Mohlo by pomôcť zmobilizovanie tejto časti chrbtice skúseným terapeutom/lekárom. Prípadne si skúste sama ľahnúť na posteľ tak, že Vám bude hlava ovísať. Takto vlastná váha hlavy potiahne väzivá medzi krčnými stavcami, čo by mohlo vyvolať úľavu. Cvičte opatrne tak, aby Ste nevyvolala bolesti.

bolesti ľavej nohy

(Helena, 5. 6. 2013 12:09)

Dobrý deň poprosím o radu a vysvetlenie odborných výrazov.
Mám silné bolesti ľavej nohy, hlavne v leže, to znamená, že noci sú pre mňa hrozné. na vyšetrení MR mi boli zistené:
L2-L3 jemný bulging disc so stenózou spinálneho kanála
L3-L4 globálne vyklenutie discu všetkými smermi so zúžením neuroforamen, s iritáciou L3 a L4 bilat.
L4-L5 gulging disc so zúžením neuroforamen, s iritácioi L4 bilat., prítomné sú ťažké degeneratívne zmeny na facetových kĺboch obojstranne.
Ďakujem
Odpoveď poprosím zaslať na mail: h.kollarova@atlas.sk

Re: bolesti ľavej nohy

(EVA, 5. 6. 2013 15:16)

DOBRY DEN,PROSIM VAS ,CO JE TA TRAKCIA DRIEKU CO STE SPOMINAL A AKE CVIKY ESTE BY BOLI DOBRE NA ODLAHCENIE TOHO DISKU OKREM TYCH CVIKOV CO UZ CVICIM SM SYSTEM.DOPORUCIL BY STE AJ MASAZ TZV.MAKKE TECHNIKY ,MOZU TIEZ POMOCT.NECHCEM IST NA OPERACIU,DAKUJEM ZA ODPOVED

Re: Re: bolesti ľavej nohy

(Ba3uM, 5. 6. 2013 21:54)

Trakcia je natiahnutie, oddialenie kĺbových plôch buď manuálne prostredníctvom terapeuta alebo strojom alebo inverznou lavicou pozrite si http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/inverzna-terapia/inverzna-terapia.html Čo sa ostatných terapií, masáží týka, tak je ťažké poradiť – môžu pomôcť i nemusia. Vyskúšajte a podľa účinkov sa rozhodnite. I tak si myslím, že trakcia by Vám mohla najviac pomôcť, aspoň dočasne.

Re: Re: Re: bolesti ľavej nohy

(EVA, 6. 6. 2013 11:38)

dobry den,podla vasich skusenosti pacienti s takouto diagnozou museli aj po cviceniach predsa len postupit operaciu.dakujem

Re: Re: Re: bolesti ľavej nohy

(EVA, 6. 6. 2013 11:48)

dobry den,cvicim uz asi druhy tyzden pravidelne raz denne cviky SM ,ale nedostavila sa zatial nejaka ulava od bolesti.ako dlho treba to cvicit aby ssa dostavil nejaky uvolnujuci ucinok od bolesti,alebo treba viac krat denne cvicit to SM cvicenie,cvicim tych 12 zakladnych cvikov,dakujem

Re: Re: Re: Re: bolesti ľavej nohy

(Ba3uM, 6. 6. 2013 21:34)

Po dvoch týždňoch by sa niečo malo prejaviť. Skúšajte ďalej. Pokiaľ nezaberá jedna vec skúste druhú. Musím sa opakovať trakcia by mohla byť účinná. Už Ste to skúšala? Cvičila Ste cvičenie v ľahu na bruchu s podopretými lakťami? Ešte by som to vylepšil tak, že pokiaľ Vás bolí ľavá noha, tak pri ľahu na bruchu s podopretými lakťami by Ste sa mohla ukláňať mierne doprava doľava, akoby Ste sa chcela plaziť na lakťoch. Potom oddych a opäť v rovnakej polohe sa ukloniť mierne doprava a zostať tak dlhšie napr. 1 minútu; znovu oddych a opäť zopakovať 3-5 krát. Dôležité je, aby Ste sa neprestali hýbať, cvičiť všetko, čo nespôsobuje bolesti.

Re: Re: Re: Re: Re: bolesti ľavej nohy

(EVA, 6. 6. 2013 21:46)

dakujem zatial velmi pekne za vase rady

L5/S1

(Olina Poliakova, 6. 6. 2013 16:26)

prechod L5/S1 s osteochondrosis intervertebralis s drobnymi ventralnymi osteofytmi a miernym dorzalnym zuzenim strbiny

Prosim Vas co toznamena?

Re: L5/S1

(Ba3uM, 6. 6. 2013 21:41)

Stlačený disk medzi posledným driekovým stavcom (L5) a krížovou kosťou (S1), resp. znížená výška medzistavcovej štrbiny, zároveň disk je stvrdnutý, skostnatený. Na prednej strane stavcov sú drobné kostné výrastky.

Stuhnutý krk

(Monika, 5. 6. 2013 9:30)

Dobrý deň!
Píšem Vám o asi 8 ročnom probléme.Neotočím hlavou skoro ani na jednu stranu, otáčam sa celá.Ani dozadu,ani dopredu.Mám 49 rokov,Veľmi vysokú osteoporózu,beriem bonvivu a caltrate.Už skoro 30 rokov mám reumatoidnú artritídu IV.stupeň.
Idem o tri týždne do kúpeľov Turčianské Teplice.
Reumatička vraví, že to mám všetko akoby zliate dokopy. Zmenšila som sa asi 8cm za posledné roky.
Prosím o radu, ďakujem Monika

Re: Stuhnutý krk

(Ba3uM, 5. 6. 2013 21:53)

Mám určité skúsenosti s pacientmi s RA, ale nie som vôbec odborník na reumu. Po väčšinou som u týchto pacientov zvykol manuálne rozhýbať „zlepené“ kĺby, čo im zvýšilo pohyblivosť. Verím, že kúpele Vám pomôžu, keďže vo vode sú kĺby odľahčené o 90% v porovnaní so súšou.
Podľa toho čo píšete, najväčšie obmedzenie máte so stuhnutým krkom. Napriek tomu, že je to „všetko zliate“ skúsil by som sa zamerať na ramenný pletenec, ktorý je prepojený s krkom. Odporúčal by som cvičiť otáčanie z polohy na chrbte so skrčenými kolenami a driekom do polohy na bok, pri ktorom dochádza k navaleniu trupu cez lopatku na hlavicu ramennej kosti. Tomuto cviku by ste mohla predradiť najjednoduchší pohyb a to, z ľahu na chrbte s narovnanými dolnými končatinami ohnete postupne členky, kolená a driek tak, že skončíte v polohe 3 mesačného dieťaťa s ohnutými členkami, kolenami a driekom. Toto niekoľkokrát zopakujete. Z tejto polohy môžete sa otáčať na bok. Rýchlosť cvičenia môžete obmieňať – rýchlejšie, pomaly, veľmi pomaly. Najúčinnejšie je to najpomalšie. Cvičenie by nemalo byť bolestivé. Keďže cvičenie je na podložke, šetria sa ostatné kĺby. Skúste, uvidíte.

th chrbtica

(eva, 4. 6. 2013 20:59)

dobry den,chcem vas poprosit o vysvetlenie mr vysetrenia-lahko zvyraznena thoralna kyfoza s vrcholom v th7-th8. tela stvcov bez redukcie vysky. krycie plochy bez destrukcie. zachovala vyska a intenzita signalu interverbralnych priestorov. bez herniacie interverbralnych diskov. spinalny kanal priestranny,thorakalna miecha bpn. neuroforamina bez stenozy. v strednom useku thorakalnej chrbtice incip. ventralne osteoproduktivne zmeny.
dakujem


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50

následující »