Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.
 

Od 1.10.2013 dočasne zastavujeme odpovedanie na zasielané otázky. 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Re: Re: Re: Re: Re: natrhnuty hamstring

(Ba3uM, 10. 12. 2012 10:36)

To je otázka na chirurga. Tým pádom sa odpoveď dá predvídať...;)

CT vyšetrenie segmentov

(Katarína, 7. 12. 2012 10:29)

Dobrý deň, poprosila by som zjednodušené vysvetlenie záveru CT vyšetrenia mojej mamy, nakoľko týmto odborným výrazom nerozumiem.

Intervertebrálna osteochodndróza segmentu L5-S1
Hernia disku L5-S1 typu protrúzie, ktorá mierne komprimuje povrch durálneho vaku a odstup koreňov S1 (1. st.kompresie)
Ďakujem pekne.

Re: CT vyšetrenie segmentov

(Ba3uM, 7. 12. 2012 15:38)

Jedná sa o degeneratívne ochorenie spojivového tkaniva resp. chrupavky medzi posledným driekovým stavcom a krížovou kosťou.
Platničke je vydutá v dôsledku preťaženia drieku a výduť/hernia tlačí na puzdro v ktorom sú uložené miechové nervy ako aj koreňové nervy na danom „poschodí“.
Prevencia je posilniť driekové svalstvo a predchádzať extrémnemu zaťaženiu drieku.

PROSBA Ct lumbálnej chrbtice,stavce a interverbálne priestory L1-S1natív.volum 2/2

(Júlia 27, 7. 12. 2012 10:03)

Dobrý deň som po operácii chrbtice a bola som na CT vyšetrení kde je uvedený popis
Degeneratívne zmeny selektu lum.chrbtice,v úrovni segmentov L4v zmysle deformačnej spondylózy s početnými drobnými osteofytmi marginálne, bez propagácie disku do spinálneho kanála.Incipientné známky spondylartrózy s nepravidelnou šírkou interverbálnych kkbov. V segmente L4-5kovový foxačný aparát s príslušnými artefaktmi.Mediálna protrúzia intrv.disku,def.spondyl so spondylatrózou.V segmenteL5-S1obdobne fixačný aparát, nález dorzálneho osteofytu vľavo laterálne až formami nálne so sekundárnou spinálnou a ľavostannou foraminálnou stenózou,Disk nepresahuje rozsah osteofytu
Z:DEF.SPONDYL.l1-5
oSTEOCHONDRÓZA 5-S1 so sek.spinálnou a ľavostrannoz forminálnou stenózou. Toto je popis vyšetrenia. Mohli by ste mi to pospísať tak aby som tomu rozumela. Viem, že už to nikdy nebude dobré a tie bolesti sú dennodené,niekdy viac inokedy menej ale sú. Probém mám pri dlhšom sedení alebo státí.V práci tiež musím niekedy pochodiť lebo už nevydržím sedieť. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Odpoveď by som poprosila poslať na juli27@centrum.sk

Bolest rebra

(Martina, 4. 12. 2012 13:23)

Pan doktor,uz pol roka ma trapi bolest rebra,kosti pod lavym prsnikom na dotyk ako keby v smere k pankreasu.Boli ma to ako keby som tam nieco mala,ale pritom som si nic nenahmatala,bola som aj na sono prsnikov,to je ok,internistka mi povedala,ze som prekonala nejaku chorobu,ale ze mi to tam lajcky povedane vrazilo,no pol roka je uz dlha doba a mna to stale boli,uz neviem za kym mam ist,hned myslim na najhorsie,vsetky vysledky mam ok,ale z niecoho ma to boliet musi,inak som v poriadku,mam 16 mesacnu dcerku a uz sa ani netesim lebo stale myslim na to co mi je..dakujem za odpoved

Re: Bolest rebra

(Ba3uM, 6. 12. 2012 21:28)

Nemyslím,že by Ste sa mali strachovať a byť negativisticky naladená. Bolestivé miesto, ktoré spomínate je citlivým reflexným bodom. Aplikoval by som na to mäkké myofasciálne techniky.

axonapatia

(Eva, 1. 12. 2012 17:55)

Pekný deň,
po operácii chrbtice mám trvalé bolesti - bolesti svalov, ochabnuté svalstvo atď. , bez presnej dg. Az na EMG vyš. -reziduálna axonapatia stredne ťažk. st. , známk axomopatie v koreň. oblasti L5-S1 dx. Prosím čo znamená tento nález a je možné fyzioterapiou u Vás dosiahnuť zlepšenie. Prípadne bližšie info napíšem cez e-maiĺ. Ďakujem

Re: axonapatia

(Ba3uM, 5. 12. 2012 7:58)

Dobrý deň,
Nález znamená, že pretrvávajú zostatkové známky poškodenia nervu, resp. jeho časti, ktorá prenáša vzruchy na pravej strane medzi posledným driekovým stavcom a krížovou kosťou.
Máte bolesti svalov len na pravej dolnej končatine alebo aj inde?
Ja by som aplikoval prostriedky, ktoré prekrvujú danú oblasť v kombinácii s oxygenoterapiou.

bulging disku

(Jano, 28. 11. 2012 17:01)

Dobry den,
mam diagnozu bulging disku L4/5 do 2,5 mm so znamkami anularnej fisusury 1.dx. a L5/S1 do 2 mm. Poprosim o vysvetlenie a Vas nazor, ci sa to da cvicenim upravit? Poprosim este o vysvetlenie rozdielu medzi bulgingom a protruziou.
Dakujem,
Jano

Re: bulging disku

(Ba3uM, 5. 12. 2012 7:54)

Bulging je menšie vydutie platničky po obvode, ale na väčšej dĺžke ako protrúzia.
Vaša diagnóza nie je vážna. Cvičením môžete posilniť oblasť drieku, čím znížite zaťaženie kĺbov. Ale, hlavne by Ste mal obmedziť rizikové faktory resp. polohy, pri ktorých dochádza najväčšiemu preťaženie drieku.

krčna chrptica

(ivka@azet.sk, 22. 11. 2012 9:17)

Dobry den prosim vas o radu, mam dlhši problem´s krčnou chrpticou
bolesti neustupuju , vyskušala som aj rehabilitaciju ,bolo to horšie
.Na MG. vyšli vysledky že mam zmnamky intervertebralnej
osteochondrozi C5, C6, C7, TH1, TH2, TH3. Spnalny kanal dosahuje vo
ventrodorzalnom rozmere širku 11mm -hraničny ., Mmam protruziu diskou
Alg vertbrog sy. prosim o radu čo to znamena , či mam naromk na
polovičny dôchodok, dakuje

Re: krčna chrptica

(Ba3uM, 22. 11. 2012 15:07)

Intervertebrálna osteochondróza je zápalové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré spôsobuje aj deformity kostí/stavcov, je doprevádzané tvorbou osteofytov/kostných výrastkov. Príčinou býva dlhodobé preťažovanie postihnutých pohybových segmentov.
Vo Vašom prípade je postihnutý prechod medzi krčnou a hrudnou chrbticou, spojené s bolesťami. Tento prechod môže mať dopad na bolesti horných končatín, ale aj na ochorenie štítnej žľazy.
Odporúčam venovať zvýšenú starostlivosť o túto časť chrbtice, pretože inak môžete očakávať zhoršenie súčasného stavu.
To, či máte nárok na dôchodok neviem posúdiť, je to vec posudkovej komisie.

Prosim vas o info

(Jana, 20. 11. 2012 18:54)

Dobry den vam prajem po vysetreni MR bol zaver:spondiloarthosis thorakalis levis. Herniamedialis discis intervertebralis th8-9. Chcela by som sa spytat ako dlho trva infuzna liecba? A ci je potrebna? Dostala som na zaciatku liecby injekt milgammaa a taktiez lieky. Ale moje problemy pretrvavaju mam necitlivu cast nohy nad stehnom. A v poslednom case mi trpnu prsty na rukach. Prosim vas o radu dakujem vam velm pekne

Re: Prosim vas o info

(Ba3uM, 21. 11. 2012 15:37)

Lieky, ktoré Ste obdržala potlačujú prejavy pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov. Infúzia je prospešná, keďže pôsobí ako myorelaxant, tým sa zlepší prekrvenie/výživa stiahnutých svalov.
Necitlivá časť nad stehnom súvisí s driekovou chrbticou a tŕpnutie prstov s blokádou prechodu krčnej a hrudnej chrbtice (C/Th).
Chcelo by to komplexnú terapiu chrbtice, keďže spomínané prejavy sa týkajú krčenej, hrudnej aj driekovej chrbtice.

prosba o radu

(maja, 19. 11. 2012 9:07)

dobrý deň,absolvovala som vyšetrenie CT,
Záver:globálne vyklenutie(bulging)diskul L4-5,ktoré komprimuje povrch durálneho vaku,
nakoľko má problém pri chôdzi tak Vás prosím o radu ako to riešiť prípadne aké cviky sú nato vhodné lebo chvíľami som úplné nemobilná
ďakujem

Re: prosba o radu

(Ba3uM, 19. 11. 2012 12:32)

Píšete, že máte problém pri chôdzi a chcete poradiť. Na to, čo ste uviedla sa veľa poradiť nedá, pretože mnoho ľudí má podobné nálezy ako uvádzate, ale úplne odlišné prejavy. Od silných bolestí po takmer žiadnu bolesť, a teda, o tom ani dotyčný nevie, a zistí sa to náhodou, pri inom vyšetrení.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že problém Ste si spôsobila sama a najviac na náprave viete urobiť práve Vy. Veľmi pravdepodobne je to v dôsledku jednostrannej záťaže, dlhodobého sedenia a pod.
Vo všeobecnosti v prípade bolestí by som odporúčal ľahnúť si na brucho na minútu a potom skúsiť sa oprieť o ľakte na 1/2 minúty a toto zopakovať 3-5x.
Cvičiť ráno, ale hlavne pred spaním.
Ďalej chôdza je ideálné kompenzačné cvičenie, tzn. čo najviac chodiť, ale tak, aby nebolelo.
Ráno po zobudení 1-2 hodiny sa nepredkláňať a už vonkoncom nedvíhať ťažké bemená.
Prajem veľa šťastia.

prosba o radu

(Brona, 13. 11. 2012 20:27)

Dobrý den,
chcela by som poprosit o vysvetlenie CT vyšetrenia mojej chrbtice:
L4-5 mediolaterálne vlavo hernia disku s kompresiou durálneho vaku a odstupu korena L5
L3-4 lahká dorsálna protrúzia disku v tesnom kontakte s prednou stenou durálneho vaku akorenovými odstupmi.
Mám 37 rokov.
Dakujem za odpoved

Re: prosba o radu

(Ba3uM, 14. 11. 2012 22:36)

Hernia disku je všeobecný pojem, pravdepodobne ide o extrúziu, teda väčšie vyklenutie ako pri protrúzii, na úrovni L3/4.
Na úrovni L4/5 je to ako na obrázku 5 zo stránky http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html s tým rozdielom, že je to o "poschodie" nižšie.

Zaťaženie detskej chrbtice

(Kristína Brezani, 12. 11. 2012 15:20)

Dobry den, prosím Vás mám 8 ročnú dcéru, ktorá má 22 kg a denne nosi skolsku aktovku, ktorej vaha niekedy dosahuje az 6,5 kg. Nemoze sa jej z toho poskodit chrbtica? Deti sa vseobecne malo hybu (aspon neviem o tom, zeby cvicili specialne cviky na chrbtove svalstvo), sedia na vyucovani...
Dakujem za odpoved.

Re: Zaťaženie detskej chrbtice

(Ba3uM, 13. 11. 2012 11:34)

Určite môže. Ak nosí tašku na chrbte na oboch ramenách, tak je aspoň vylúčená jednostranná záťaž. Čím dlhšie ju má na chrbte, tým je celkové zaťaženie váhonosných kĺbov väčšie. Okrem driekovej chrbtice sú najviac zaťažené ramenné kĺby. Sledujte, či záťaž nedeformuje dieťa, pokiaľ si s ňou telo poradí, potom ju vlastne posilní.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37

následující »