Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zranenie

(Julius , 16. 6. 2013 11:29)

Dobry den.poprosil by som vas o radu ak je to touto formou mozne.mam asi 5mesacny problem s pritahovacom pravej nohy.chodim na rehabilitaciu,magneticky pas asi mesiac.hram futbal a noha mi dovoli hrat,ale po zapade akoby nastala unava a je oslabnuta.chcem asa spytat ci je mozne nohu uplne vyliecit,ci staci oddych.vopred Dakujem za odpoved

Re: Zranenie

(Ba3uM, 17. 6. 2013 16:47)

Predpokladám, že pravá noha je dominantná. Určite čím viac ste „jednonohejší“ tým viac dochádza k jednostrannej záťaži práve priťahovačov stehna. O priťahovačoch (adduktoroch) je dôležité vedieť, že ich antagonistami sú odťahovače (abduktory). Pomer zaťažovania medzi nimi je taký, že priťahovače sú v ťažkej prevahe voči odťahovačom. Z toho vyplýva za 1. Strečing priťahovačom za každým po záťaži a za 2. Posilňovanie odťahovačov – hlavne zadkové svaly stredný a malý. Tým sa zmenia ťahové sily na úponoch týchto svalov na panve. Taktiež by som sa venoval mobilizácii bedrových kĺbov, prípadne úponu priameho brušného svalu na lonovú kosť, pokiaľ je bolestivý na dotyk.

Re: Zranenie

(Julius, 18. 6. 2013 21:28)

Dakujem pekne za odpoved.ak sa este mozem spytat,bicyklovanie a posilnovanie v posilnovni,by vadili?alebo ste mali na mysli ine cviky,oddych?este raz vam dakujem

bolesti nôh neúnosné

(Monika, 15. 6. 2013 16:25)

Dobrý deň chcem vás poprosiť o vysvetlenie lekárskej správy : Incip. protrusio L3/4 dors.diffusa, protrusio L4/5 dors. diffussa praecip. foraminalis 1.sin., stenosis canalis spinalis L4/5 , chondrosis lumbalis praecip. L4/5, arthrosis intervertebralis lumbalis ďakujem.

Re: bolesti nôh neúnosné

(Ba3uM, 17. 6. 2013 16:46)

Výduť (počiatočná) disku L3/4, výduť disku L4/5 a zúžený otvor ľavého koreňového nervu, zúžený miechový kanál na úrovni L4/5, stlačený disk, zúžená štrbina L4/5, artróza medzistavcových/facetových kĺbov driekových segmentov.

neúnosné bolesti

(maria, 13. 6. 2013 20:40)

Dobrý deń, prosím o vysvetlenie záveru MR: Protrusio L3/4 Až L5/S1 dors.difusa,chondrosis L1/2 až L4/5,osteochondrosis L5/S1, oplošťovanie a zužovanie neuroforamenov bilat. L4/5 A L5/S1. Artroza interverbalnych zhybov. Mierne zužovaqnie spinalneho kanála vo výške L3 až S1. Už nevydžím tie hrozné bolesti a žiadne lieky nezaberajú, ani také ako pre końa.

Re: neúnosné bolesti

(Ba3uM, 13. 6. 2013 22:59)

Výdute troch posledných driekových diskov. Najviac je postihnutý posledný disk L5/S1, kde je znížená výška medzistavcovej štrbiny, zároveň disk je stvrdnutý, skostnatený. Je to pravdepodobne hlavná príčina bolestí. Zároveň sú zúžené otvory koreňových nervov na oboch stranách predposledného a posledného driekového segmentu. Mierne sa zužuje miechový kanál na spodnej časti driekovej chrbtice. Všetky nálezy sú prejavom dlhodobého preťažovania postihnutých segmentov.
Skúsil by som strečingovať priťahovače stehien (adduktory) a driekovo stehnový sval (m. psoas), prípadne iné skrátené/stuhnuté svaly. Tým by Ste si mohla čiastočne uľaviť od bolestí. Tá Vaša posledná veta nepotrebuje komentár.

Operácia

(Lenka, 10. 6. 2013 10:57)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor.

Nález z MRI:
V segmente L3/4 ľavostranná foraminálna až laterálna protrúzia so zn. anul. trhliny, s kontaktom na koreň L3 1. sin., spin. kanál nezúžený, zn. facet. artrózy.

V segmente L4/5 cirkul. bulging disku s max. akcentácie foraminálne vľavo, kde sú auj zn. anul. trhliny, bez kompresie spin. štruktúr, spin. kanál na 13 mm v AP, zn. facet. artrózy.

V segmente L5/S1 mediálna protrúzia (ale v lekárskej správe neurologičky je uvedená mediálna hernia) prominujúca 3 mm, pri osteoprudukt. zmenách facet. zhybov, viac vľavo par. kompresia odstupujúceho koreňa S1 1.sin, spin. kanál 9 mm v AP.

V ostatných segmentoch bez zn, diskopatie v zmysle hernie alebo protrúzie, neuroforameny voľné, bez kompresie spin. štruktúr.

Moje ťažkosti spočívajú v tom, že mám bolesti v oblasti konečníka a občasné tŕpnutie pravej nohy. Avšak moje ťažkosti nie sú v takom štádiu, že by som musela užívať lieky od bolesti, preto som návrh mojej neurologičky na operáciu zamietla. Cvičím Pilates Medical pod dozorom fyzioterapeuta a podstupujem manuálne techniky. Absolvovala som trakciu LS chrbtice, bez efektu. Lekárka mi navrhla ozónoterapiu, ale hneď ma upozornila, že úspešnosť v mojom prípade je len 50 % - tná, takže sa neviem rozhodnúť či túto terapiu podstúpiť.

Chcem Vás poprosiť o Váš názor, či je operácia nevyhnutná, alebo sa dá môj stav zlepšiť i inými metódami.

Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a prajem veľa ďaľsích spokojných pacientov.

Re: Operácia

(Ba3uM, 10. 6. 2013 19:53)

Prekvapuje ma, že máte tŕpnutie pravej nohy, keď protrúzie diskov sú ľavostranné. Dobrá správa je, že nie je zúžený miechový kanál ani otvory koreňových nervov okrem posledného segmentu L/S, kde je jedno i druhé naľavo. Predpokladám, že práve tento posledný segment Vám spôsobuje problémy. Zlá správa je, že facetové kĺby sú opotrebované, čo znamená, že je len otázkou času, kedy dôjde väčšiemu stlačeniu postihnutých diskov, pokiaľ nezmeníte spôsob zaťaženia drieku.
Keďže cvičíte pod odborným vedením, tak verím, že si posilňujete sústavu brušných svalov a strečingujete driekové paravertebrálne svalstvo ako aj m. iliopsoas a hamstringy, resp. skrátené svaly. Ešte by som odporučil mobilizovať SIK a bedrové kĺby.

Re: Re: Operácia

(Lenka, 11. 6. 2013 7:19)

To, že mi tŕpne pravá noha je prekvapujúce aj pre moju neurologičku aj fyzioterapeuta, ale je to tak. Ešte by som Vás rada poprosila o názor na ozónoterapiu v mojom prípade. Prípadne či predsa len nezvážiť operáciu, ešte pokiaľ nie je postihnutie tak rozsiahle.

Ďakujem.

Re: Re: Re: Operácia

(Ba3uM, 11. 6. 2013 20:51)

Vysvetlenie je, že facety sú nižšie a tým otvory koreňových nervov sú zmenšené a pri pohybe, chôdzi, cvičení môže dochádzať k ich krátkodobému stlačeniu, pravdepodobne viac na pravej strane.
Čo sa ozonoterapie týka otázne je, kde sa bude aplikovať ozón? (V princípe je to zmes oxygénu s nízkou koncentráciou ozónu). Do paravertebrálnych svalov alebo do väzív/disku? Efekt tejto terapie je že sa zmenší objem výdute väzív a tým sa zníži útlak nervov. Účinnejšie by mohlo byť to druhé, ale to sa robí pod mri, ct, rtg. alebo inou vizuálnou kontrolou vpichu. Operáciu by som volil ako poslednú možnosť, na to vždy dosť času, nehovoriac o tom, že aj operácia rieši len následok, nie príčinu. Príčina je svalová dysbalancia v oblasti drieku.

Re: Re: Re: Re: Operácia

(Lenka, 12. 6. 2013 7:24)

Ozón by mi mali aplikovať pod CT do oblasti L5/S1 l.sin - teda do disku. Takže ak som to správne pochopila, je tu len možnosť, nie istota, že mi ozónoterapia pomôže.

Ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie a prajem veľa pracovných úspechov.

vysledky mr vysvetlenie, rada ako dalej

(mario ruzomberok, 8. 6. 2013 18:00)

V sagitálnej rovine napriamenie lumbálnej lordózy.
V segmente L3/4 incip. difúzna dorzálna protrúzia disku s väčším intraspinálnym event. intraforaminálnym presahovaním vpravo.
V segmente L4/5 difúzna dozrálna protrúzia disku s väčším foraminálnym presahovaním vľavo. V uvedených priestoroch znížená signálová intenzita intervertebrálnych diskov v zmysle chondrózy.Ssekundárne zužovanie neuroforamenov a to vpravo v segmente L3/4 a vľavo L4/5. V oblasti tiel stavcov, pediklov a výbežkov ložiskové zmeny nezisťujeme, paravertebrálne priestory bez infiltrácie.
Záver:
Protrusio L3/4 dors. diffusa - praecip. foraminalis l.dx., protrusio L4/5 dors. diffusa praecip. lateralis l.sin., stenosis foraminalis l.dx. L3/4, l.sin. L4/5. Chondrosis L3/4,L4/5. Napriamenie lumbálnej lordózy.

Dakujem pekne za dalsie nasmerovanie kmakemu odbornikovi ist,ako postupovat

Re: vysledky mr vysvetlenie, rada ako dalej

(Ba3uM, 8. 6. 2013 21:26)

Postihnuté sú predposledný (L4/5) a pred predposledný (L3/4) segmenty resp. driekové disky. Oba sú vyduté a upchávajú ľavý koreňový nerv na úrovni L4/5 a pravý na úrovni L3/4. Zároveň sú uvedené disky stlačené, dehydratované.
Pre lepšie pochopenie Vašich problémov si pozrite odkaz http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html a tam obrázok č. 8.
Mali by Ste ísť k odborníkovi na chrbticu, takému, ktorý sa pacientov aj dotýka. Odporúčam v prvej fáze terapie zamerané na trakciu drieku.

MRI krčnej chrbtice

(renata, 6. 6. 2013 9:37)

Dobry deň, chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie nálezu na MRI:
C chrbtica :

V sagitálnej rovine zachytenie úseku CC prechodu kaudálne po Th 5.Cervikálna lordóza napriamená, paradoxná kyfóza v úrovni C4/5. Cervikálny spinálny kanál primárne zúžený. V T2 váženom meraní hyposignálne intervertebrálne disky segmentov C3 - 6, v segmentoch C4/5/6 osteochondróza, zníženie výšky medzistavcových štrbín. Štrukturálne zmeny tiel stavcov, oblúkov a procesov nediferencujem.
V segmente C3/4 chondróza disku bez nálezu hernie, durálny vak bez útlaku a deformít, spinálny kanál v meraní v mediosagitálnej rovine v AP rozmere dosahuje 9,5 mm pri primárnej spinálnej stenóze.
V segmente C4/5 mediálne - mediolaterálne doprava subligamentózna protrúzia disku s presahom na 3 mm na širokej báze, s tlakom na durálny vak a ľahkou deformáciou predného okraja miechy, pričom reziduálny spinálny kanál v AP rozmere v tejto úrovni dosahuje len 7,5 mm - absolútna kombinovaná stenóza spinálneho kanálu. Foramina intervertebralia sú voľné, bez zúženia.
V segmente C5/6 osteochondróza, široko nasadajúca osseodiskérna protrúzia ktorá je akcentovaná mediolaterálne vpravo až v zmysle extrúzie, zasahuje až subartikulárne, s presahom na 5 mm, s tlakom na odstupujúcu koreňovú pošvu segmentálneho koreňa C7 dx, impingement priebehu segmentálneho spinálneho koreňa C 6 dx. Durálny vak z ventrolaterálnej plochy sprava je výrazne utlačený a deformovaný. Foramen intervertebrale vľavo ľahko zúžené.
V ostatnom rozsahu bez nálezu hernie diskov, útlaku durálneho vaku a koreňových štruktúr.
Paravertebrálne v priľahlých mäkkotkanivových štruktúrach bez nálezu patomorfolog s zmien.
Miecha bez nálezu patologických signálových zmien, bez edému a myelopatie.
Z á v e r:
V segmente C5/6 osteochondróza, široko nasadajúca osseodiskérna protrúzia akcentovaná mediolaterálne vpravo až v zmysle extrúzie, s tlakom na durálny vak a odstupujúcu koreňovú pošvu spinálneho koreňa C7 dx, impingement koreňa C6 dx.
V segmente C 4/5 osteochondróza, mediálne - mediolaterálne doprava protrúzia disku subligamentózne s deformáciou durálneho vaku a miechy, absolútna kombinovaná stenóza spinálneho kanálu.
Napriamená cervikálna lordóza až paradoxná kyfóza v úrovni C4/5.
Miecha bez známok myelopatie.
Primárna stenóza spinálneho kanálu.
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. s pozdravom, renáta

Re: MRI krčnej chrbtice

(Ba3uM, 6. 6. 2013 21:23)

Z á v e r:
V segmente C5/6 osteochondróza, široko nasadajúca osseodiskérna protrúzia akcentovaná mediolaterálne vpravo až v zmysle extrúzie, s tlakom na durálny vak a odstupujúcu koreňovú pošvu spinálneho koreňa C7 dx, impingement koreňa C6 dx.
V segmente C 4/5 osteochondróza, mediálne - mediolaterálne doprava protrúzia disku subligamentózne s deformáciou durálneho vaku a miechy, absolútna kombinovaná stenóza spinálneho kanálu. =: Ide o výrazné zúženie miechového kanála na 7,5mm z pôvodných 16mm.
Napriamená cervikálna lordóza až paradoxná kyfóza v úrovni C4/5. =: Ak dochádza k napriamovaniu krčnej chrbtice, tak sa znižuje jej nosnosť. U Vás si zvýšenú záťaž odniesli postihnuté stavce a disky C4/5 a C5/6.
Miecha bez známok myelopatie. =: Obaly miechy a koreňových nervov sú ok.
Primárna stenóza spinálneho kanálu. =: Zúženie miechového kanála.

V náleze sa spomína osteochondróza diskov krčných stavcov od C4 po C6, čo znamená, stlačené disky, resp. znížená výška medzistavcových štrbín C4/5 a C5/6, zároveň sú disky stvrdnuté, skostnatené. Ak sú stlačené disky, tak sa zmenší otvor medzi stavcami, ktorým vychádzajú koreňové nervy z miechy a obyčajne tieto koreňové nervy bývajú stláčané (impingement C6 vpravo). U Vás je to jednak kvôli osteochondróze, ale aj vydutý disk prispieva k útlaku koreňových nervov – C7 vpravo.
Za najvážnejšie považujem stenózu C4/5, teda zúžený miechový kanál (9,5mm a 7,5mm), ktorý tlačí na obal miechy.
Viac o stenóze si pozrite na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html a o protrúzii disku na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(renata, 6. 6. 2013 22:06)

Ďakujem za vysvetlenie nálezov.
Chcela by som sa ešte opýtať, aké sú podľa Vás možnosti ďalšej liečby.

Vopred ďakujem za odpoveď a za Váš čas. Renáta

Re: Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(Ba3uM, 7. 6. 2013 23:25)

Ako fyzioterapeut sa budem vyjadrovať len k neinvazívnym terapiám. Predpokladám, že krčno-hrudný (C/Th) prechod nie je plne funkčný a preto by som sa v prvom rade zameral naň, keďže je kľúčový pre funkciu krčnej chrbtice. Potom by som riešil horný ramenný pletenec, vrátane lopatky, cviky v neutrálnej polohe ramenného kĺbu. Tieto zásahy môžu významne ovplyvniť/zmeniť zaťaženie a pohyb krčnej chrbtice. Najhoršie, čo môžete urobiť je obmedziť pohyb. Odporúčam vykonávať všetky činnosti ako doteraz okrem tých, ktoré spôsobujú bolesti.

Re: Re: Re: Re: MRI krčnej chrbtice

(renata, 8. 6. 2013 16:35)

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný zvyšok víkendu.

ako dalej

(Darina, 7. 6. 2013 22:07)

protrúzia diskov preforaminálne, v úrovni C4-5 aj paramediálne vľavo, disky spolu s drobnými osteofytmi podmieňujú útlak durálneho vaku, v úrovniC4-5 aj mierny útlak miechy.
C5-6 mierny dorzálny bulging disku s útlakom durálneho vaku


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56

následující »