Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re: Re: MR C chrbtice

(Ba3uM, 2. 3. 2013 19:59)

Z detailného popisu nálezov som mal dojem, že je to úloha z testu. Obyčajne nie sú nálezy také opisné. Nie som neurológ, odpovedám Vám len na základe svojich obmedzených vedomostí nelekára, takže berte to s rezervou. Spomínate ďalšie MR vyšetrenia, to je fajn, tie ukážu, či je lipomatóza aj na nižších úrovniach hrudnej chrbtice. Predchádzajúce MR mozgu ukázalo demyelizačné lézie?

Nespomínate žiadne vyšetrenia týkajúce sa príčiny vzniku lipomatózy, v dôsledku čoho sa upcháva spinálny kanál (6-7,5mm) a tlačí na durálny vak a na myelínový obal nervových vlákien. Keď dobre viem, tak lipomatózu miechy podporujú zvýšené hladiny steroidov v krvi. Užívali Ste v minulosti niečo podobné? Ak áno, môže tam byť súvislosť. Potom by bolo vhodné endokrinologické vyšetrenie zamerané na hladinu steroidov.

Re: MR chrbtice

(rmina@centrum.sk, 1. 3. 2013 17:50)

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie diagnózy MR
Vyšetrenie vykonané v SAG T2,SAG TI,COR STIR a AX 3D SSFP sekvenciách v rozsahu od Th 10 po S4.
V sagitálnych sekvenciách je lordóza bedrovej chrbtice v úseku L 4-5 napriamená medzistavcová štrbina L4-5 znížená medzistavcová štrbina L5-S1 v dorzálnej (časti znižená, MP L3-S1 so známkami desikácie,zachytený úsek medulla spinalis bez Si zmien, konus medullaris v úrovni. Th12/L1,pril'ahle okraje tiel stavcov L4-5 so známkami MODIC II, tela stavcov L4 a L5 ventralne Iemujú osteofyty v urovni L4-5 bilat. pritomné známky fasset arthrózy,v COR STIR sekvenciách v oblasti S1 sklbeni známky subchondrálneho edému nepozorovat',v štruktfre S3 a S4 segmentu krížovej kosti prftomná v T1 aj T2 sekvenciách hyper Si lézia vel'kosti 4,9mm a 4,2mm najskôr charakteru hemangiomu. V úrovni L3-4 prítomná mediálna a Zl'ahká pravostranná paramerliálna protrúzia MP dorzálne intraspinálne o 2,5mm s minimálnym kontaktom na nervový koreň L4 vpravo,spinálny kanál v úrovni MP dosahuje 18,4mm LL a 9,8mm Ap. V_úrovni L4-5 pritomný bulging disk MP dorzálne intraspinálne o 2,6mm s kontaktom na nervový koreň L5 bilat.,spinálny kanál v urovni MP dosahuje 16,7mm LL a 10,9mm AP. V úrovni L5-S1 pritomná mediálna až l'ahko pravostranná paramedialna extrúzia
MP dorzalne intraspinálne o 7 mm, tiahnuca sa kraniálne poza zadny okraj tela stavca L5 o 9,.1 mm, s kompresiou nervového koreňa S 1 bilat. vyraznejšie vpravo,s miernou kompresiou nervoveho koreňa S2 vpravo a zúženim spinálneho kanála. Obojstranne neuroforameny parciálne redukovaný spondylarthrózou na intervertebrálnom
sklbeni s možnou irtáciou nervového koreňa L5 bilat.

Z:Mediálna až l'ahko pravostranná paramediálna extrúzia MP so sekvestrom tiahnucim sa l'ahko kraniálne poza zadny okraj tela stavca L5, s kompresiou nervového koreňa S1 bilat, výraznejšie v pravo.s miernou kompresiou nervového koreňa S2 vpravo a sekundárnou stenózou spinálneho kanála. Bulging disk MP L4-5 s kontaktom na nervovy korňi L5 bilat.
Mediálna až I'ahká pravostranná paramediálna protruzia Mp L3-4 s minimálny kontaktom na nervovy koreň L4 vpravo.
Ďakujem.







Re: Re: MR chrbtice

(Ba3uM, 2. 3. 2013 20:28)

Posledné tri platničky drieku sú poškodené a vyvíjajú tlak na durálny vak (obal miechy) v strede a vpravo. Najťažšie je porušená posledná platnička a spôsobuje útlak na koreňové nervy S1 a S2 (nervy vychádzajúce z krížovej kosti). Časť tejto platničky sa uvoľnila do miechového kanálu. Miechový kanál pod krížovou kosťou je upchaný.
Viac o extrúzii, protrúzii, sekvestrácii si pozrite na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

Diagnoza M51.1

(peto, 1. 3. 2013 11:29)

Dobry den,prosim vas o vysvetlenie diagnozy M51.1 akutny vert alg LIS 1.sin,irrit L5/S1,t.c.s flekcnou blokadou LSchrbtice a PLS reakciou
v TH-L prechode 1.sin v.sdiskog.etio pri CT verif.........
Stp op.hernie inguinalis bilat.
Lezal som v nemocnici 6 dni vxbral som infuzie trosku to pomohlo ale,chodidlo na lavej nohe od pety po malicek mam z lavej str.stale strpnute a pocit chladu.
Za odpoved Vam, vopred dakujem.

Re: Diagnoza M51.1

(Ba3uM, 2. 3. 2013 19:58)

Je to útlak koreňového nervu na ľavej strane na poslednej platničke driekovej chrbtice. Vaše bolesti sú typické. Infúzie neriešia príčinu, čiastočne odľahčujú útlak tým, že sa svalstvo v okolí uvoľní. Mohla by Vám pomôcť trakcia.

mr th chrbtice

(lydia, 22. 2. 2013 13:54)

Dobry den,velmi pekne Vas prosim o vysvetlenie nalezu z mr.Miecha bez patol.zmien signalu,konus v urovni L1.Chondrozy Th2-10.Spondyloza,spondylartroza,v Th7 Schmorlov uzol.Modic 2,zmeny pri osteochondroze Th8/9.Vpravo mierne znizene telo Th7 a vlavo Th6.Zuzeny neuroforamen Th1/2 I.sin.Dorzalne v spinalnom kanali epiduralna lipomatoza v rozsahu Th3-8.Pravostranna protruzia disku Th3/4 s miernou impresiou na mieche.Lavostranna protruzia disku s lahkou impresiou na mieche.Chcela by som vediet,co to znamena a co treba robit.Za odpoved vopred srdecne dakujem

Re: mr th chrbtice

(Ba3uM, 22. 2. 2013 14:49)

Čo treba robiť to neviem, ale nemali by Ste pokračovať v tom, čo tento stav spôsobilo. Užívate kortikoidy? Pravdepodobne máte zvýšenú hladinu steroidov v krvi. Pre začiatok bude dobré vedieť, čo znamenajú uvedené zistenia. Nebudem popisovať bežné degeneratívne zmeny.
Je zúžený otvor ľavého koreňového nervu, vychádzajúceho z miechy pod prvým stavcom hrudnej chrbtice (Th1).
Epidurálna lipomatóza v rozsahu od tretieho (Th3) po ôsmy hrudný stavec (Th8) znamená nahromadenie tukového tkaniva z vonkajšej strany miechového kanála. Príčinou môžu byť steroidy.
Disk medzi Th3/4 je vydutý a tlačí na miechový kanál.
Nálezy sa týkajú hrudnej chrbtice.
Mali by sa v prvom rade zistiť príčiny daného stavu a podľa toho nasadiť terapiu.

Re: Re: mr th chrbtice

(lydia, 22. 2. 2013 15:14)

Dakujem za odpoved.Mam 39 r.,59kg a ano uzivala som prednizon cca.3 mesiace.Netusim z coho ten stav,pretoze nemam sedave zamestnanie a som v pohybe.Da sa vobec nejako zlepsit moj stav,nejakym cvicenim?Mam aj v bedrovej casti protruzie 2 diskov.Vdaka za radu.

Re: Re: Re: mr th chrbtice

(Ba3uM, 26. 2. 2013 22:23)

Nemyslím, že by 3 mesačné užívanie steroidov mohlo narušiť hormonálnu rovnováhu.
Dajte si vyšetriť hladinu steroidov u endokrinológa.

Re: mr th chrbtice

(milka, 28. 2. 2013 18:06)

Dobrý deň
Bola som na magnetickej rezonancie na hrudníkovú chrbticu, nakoľko mávam už 3 roky také bolesti, ktoré mi vyžarujú až na hrudný koš. Výsledok MR : spinálny kanál je nestenotický, miecha je v celom rozsahu bez kompresie a myelopatie. Kyfotizácia segmentu Th11/12 pri osteochondróze disku s miernou spondylodiskérnou prominenciou do spin. kanála ( mediosag. rozmer spin. kanála je 12 mm). V ostatných segmentoch len min. chondrotické zmeny IV diskov bez prominencie intraspinálne.
Z: Osteochondróza Th11/12 s miernou kyfotizáciou segmentu.
Mohli by ste mi vysvetliť čo to znamená a čo s tymi bolesťami.

Ďakujem

Re: Re: mr th chrbtice

(Ba3uM, 28. 2. 2013 22:45)

V podstate MR vyšetrenie nič závažné nezistilo. Koniec hrudnej chrbtice, kde sa našla odchýlka je dôležitým miestom pre upnutie bránice. Hľadal by som súvislosť v tejto spojitosti.

Prava lopatka+rameno

(Jano, 28. 2. 2013 9:58)

Dobrý deň,
mám 17 rokov a už viac ako rok a pol mám bolesti v oblasti pravej lopatky až smerok k hlave a potom ramena. Chodil som na rehabilitácie až 2x, masáže výrivky, cvičil som no nič mi nepomohlo. teraz som začal posilovať no začalo mi v ramene pukať a svaly nad lopatkou ešte viac bolieť. Neviem si s tým rady, lekári nenašli nič ani na rongene, dokonca som bol aj hospitalizovany a nic. Nevedeli by ste mi nejako poradiť čo mám s tým robiť ? Vopred ďakujem, pekný deň

Re: Prava lopatka+rameno

(Ba3uM, 28. 2. 2013 22:39)

Predpokladám, že Ste pravák. Takto sa ťažko radí. Napriek tomu, čo všetko Ste absolvoval, ma prekvapuje, že Vám nič nezistili. To je dobrá správa. Zlá správa je, že bolesti pretrvávajú. Tzn., že by to mohol mať na svedomí sval, ktorý nie je ľahko dostupný napr. m. subscapularis a jeho fasciálne prepojenia. Odporúčam jeho ošetrenie. Ešte je podstatné ako to vzniklo, či tomu predchádzal úraz, trauma...alebo spontánne.

Mravčenie v rukách po podaní obstreku do krčnej chrbtice.

(Jana, 25. 2. 2013 7:42)

Dobrý deň, som v liečbe neurológa 12 mesiacov. Výsledok z MRI krčnej chrbtice :plochá dorzálna až bilat prefroamin. protr. disku C 3/4 3 mm, dorzálne ploché vľavo akcentované protr. diskov C 5/6/7 2-3 mm, mierna kombinovaná spinálna stenóza C 5/6/7. Kanál 10-12 mm, bez C myelopatie. Mala som podávané infúzie, obstreky, rehabilitácie. Nemala som mravčenie v rukách, len veľké bolesti ramena a celej ľavej ruky. Po podaní posledného obstreku mesocain + derm. mám veľké mravčenie v rukách a akoby slabšiu ľavú ruku. Môže to súvisieť s obstrekom, lebo dovtedy som tieto pocity nemala. Ďakujem za odpoveď.

Re: Mravčenie v rukách po podaní obstreku do krčnej chrbtice.

(Ba3uM, 26. 2. 2013 22:20)

Môže to s tým súvisieť, ale skôr by som povedal, že hlavným problémom je spomínaná spinálna stenóza, alebo ľudovo povedané, zúžený miechový kanál. O zúženom kanáli hovoríme vtedy, ak je užší ako 11mm. Pokiaľ sa bude naďalej zužovať, tak útlak miechy sa bude zväčšovať a Vy to pocítite ako zhoršenie stavu.

dotaz

(maruska444@centrum.sk, 25. 2. 2013 12:17)

Som skoro 2 r.po operacii kolena.Fractura chondralis patellae stellatum type,laesio men.med.part.gen.1.dx.Mavam ppakovane bolesti kolena,opuch je stale a ani po op.neustupil.Bola som na RTG :incip osteoproduktivne zmeny,hlavne medialneho kompartem.,mierne zuzenie med.klbnej strbiny,subchondr.skleroza,incip.patelomoralna arthoza -Gonarthrosis gr.l Doporucena nutna viskosuplement.liecba.Chcem sa opytac co mi to vlastne je,co mi zistili a robili pri operacii a aku mam vlátne diagnozu.Teraz ma tyzden boli rameny klb,obcas na oper.nohe bedrovy klb.Ma to nejaky suvis?Za odpoved dakujem

Re: dotaz

(Ba3uM, 26. 2. 2013 22:10)

Nečudujem sa Vám, že tomu nerozumiete, je to písané lekárskym jazykom. Ja nie som lekár, ale fyzioterapeut, takže to zjednoduším a odpoviem len v takom rozsahu, v akom som tieto rtg. nálezy pochopil. Na vnútornej strane kolenného kĺbu sú znateľné známky opotrebenia ako aj zúžená kĺbová štrbina. Podobné prejavy sú aj medzi jabĺčkom a hlavicou stehennej kosti. Všeobecne sa koleno klasifikuje artrózou I. stupňa. Odporúča sa liečba na zvýšenie mazania kolenného kĺbu. Kĺb je fyziologicky mazaný sinoviálnou tekutinou.
Ramenný kĺb nemá veľký súvis s kolenom. Je skôr ekvivalentom bedrového kĺbu dolnej končatiny.
Bolesť v bedrovom kĺbe sa dá vysvetliť aj tak, že tým ako si šetríte boľavé koleno a chodíte úľavovo, tým si môžete decentralizovať bedrový kĺb, čo sa prejavuje jeho bolesťou.

CT LS CHRBTICE

(Miriam, 25. 2. 2013 20:11)

Dobry den,poprosim vas o vysvetlenie z CT vysetrenia na mail-miriamdurinova85@gmail.com.L5/S1 prit.pomerne vyrazna extruzia disku 8mm v AP rozmere paramedialne vpravo a pri kaudalnom okraji extruzia pravdepodobne drobny sekvester 6x5mm s kompresiou na koren S1 1.dx.Spinal.kanal je sekund.absolut.zuzeny 10mm v AP rozmere.Neuroforameny bez stenotizacie.Dakujem.

MR Vysetrenie

(Erik, 22. 2. 2013 14:18)

Dobri den láskavo prosim o vysvetlenie mr nálezu!Mam 26-rokov,som futbalista,ale poslednom obdobi nevládzem,ani chodit!Stav po hemilaminektómii L 5 / S 1, recidivujúca hernia disku mediolaterálne až foraminálne vľavo typu protrúzie na širšej báze, v sprievode epidurálnej fibrózy, edém koreňa S 1 sin, foraminálna stenóza a zúženie laterálneho recessu vľavo.V sgm L 4 / 5 chondróza disku, subligamentóza protrúzia akcentovaná mediolaterálne vľavo, vytesnenie koreňov L 4 a L 5 sin. Dakujem pekne

Re: MR Vysetrenie

(Erik, 22. 2. 2013 19:07)

Prosim napiste my!dakujem
velo1307@azet.sk


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44

následující »