Choď na obsah Choď na menu
 


Tu je miesto na položenie otázok týkajúcich sa Vašich zdravotných problémov pohybového ústrojenstva.

 

Ak nechcete verejne preberať Vaše zdravotné problémy, tak uveďte email, na ktorý Vám pošleme našu odpoveď alebo môžete poslať otázku na náš email.

Upozornenie:

Odpovede na Vaše otázky sa snažíme formulovať nelekársky, teda zrozumiteľne pre bežného človeka. Pokiaľ sa pýtate na vhodnú liečbu, tak je potrebné poznamenať, že odporúčania sú všeobecné, berte ich s rezervou, prípadne konzultujte s inými terapeutmi.

Na to, aby boli "šité viac na mieru" by bola potrebná Vaša návšteva a vyšetrenie u nás. Ideálny postup je prísť s nálezom na vyšetrenie. Zároveň sa ošetria postihnuté kĺby, šľachy, fascie... a odporučia cielené cvičenia. Cviky precvičíme spolu s Vami tak, aby Ste ich vykonávali správne v rámci domáceho cvičenia, keď budete sami. Je dôležité nie len to, aby Ste cvičili správne cviky, ale to, aby Ste ich cvičili správne. Chyby v jednom aj v druhom znižujú účinky Vášho úsilia. Ak sa obe veci správne nasmerujú, potom môžete bolesti zvládnuť aj sami.
 

Od 1.10.2013 dočasne zastavujeme odpovedanie na zasielané otázky. 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

bolesti v lumbálnej oblasti

(Nikola, 21. 7. 2013 18:03)

Dobrý deň,

mám bolesti v lumbálnej oblasti. Bola som u ortopéda a ten mi urobil vyšetrenie Obj.: LS: plapačná citlivosť LS prechodu obojstranne, koža bez zápal. zmien, tuhé svalstvo paravertebrálne. Stibor 9 cm, Schober 4 cm, Thomayer 30 cm, Lasseguage bilat. pozit. Koxy - v norme.

RTG: LS chrbtica - mierne zúženie medzistavcovej štrbiny L5/S1.

Mohli by ste mi vysvetliť o čo konkrétnejšie ide ? A čo by ste mi odporúčali? Doktor ma poslal iba na rehabilitačné cvičenia.
Ďakujem

Re: bolesti v lumbálnej oblasti

(Ba3uM, 22. 7. 2013 23:10)

Jedná sa o segment medzi posledným driekovým stavcom a krížovou kosťou; je to stlačené v dôsledku preťaženia drieku resp. skrátených/preťažených medzistavcových svalov (paravertebrálných). Zatiaľ to nie je vážne, ale je to upozornenie na to, aby Ste znížil ich napätosť. Obyčajne sú v tom zadné partie svalov na stehnách ako aj väzivá v oblasti panvy. Doktor Vám správne poslal na rehabilitáciu. Otázne je ako Vás budú rehabilitovať. Uvedomte si, že Ste si daný stav spôsobil sám, z toho vyplýva, že si najviac viete aj sám pomôcť a to tak, že určité veci, ktoré robíte by Ste mal zredukovať a naopak iné zaradiť. Okrem iného by som odporučil posilniť prednú stranu stehien a brucha a strečingovať zadné partie.

Re: Re: bolesti v lumbálnej oblasti

(Nikola, 23. 7. 2013 17:38)

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný zvyšok dňa.

PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ivana, 20. 7. 2013 17:13)

Dobrý deň, rada by som poznala odpoveď na toto: MRI CC- Th 5/6: hernia disku C5/6 aj C6/7 komprimujuca prednú miechu, zúženie spinálneho kanála na 8mm, spondyl. zmeny mierne dif., primárne úzky predozadný priemer spinálneho kanála 11mm. Ešte poprosím odporúčanie či operovať alebo stačí rehabilitácia a cvičenie. Ďakujem.

Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ba3uM, 22. 7. 2013 23:09)

Ide o známky dlhodobého preťažovania dolnej časti krčnej chrbtice. Konkrétne sú vyduté disky medzi segmentmi C5/6 a C6/7. Posledne menovaný tlačí na obal miechy a máte zúžený miechový kanál na 8mm. Viac si pozrite na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html Nemyslím, že by Ste mala ísť na operáciu, najskôr sa snažiť zapracovať na príčine, ktorou môže byť predsunuté držanie hlavy, oslabené hlboké ohýbače krku a iná svalová dysbalancia v oblasti krku a ramien. Operácia je posledné riešenie, ktorá obyčajne rieši len následky. Následky sú zistené nálezy.

Re: Re: PORUCHY CERVIKALNYCH MEDZISTAVCOVYCH PLATNICIEK

(Ivana, 23. 7. 2013 14:36)

Ďakujem za odpoveď, absolvovala som uz niekolko rehabilitacnych cviceni, pomoze to, ale vzdy len na chvilu... Este raz dakujem.

Bolesti krčnej chrbtice

(Anna, 15. 7. 2013 20:31)

Dobry den prosim Vas o vysvetlenie nalezov na krcnej chrbtici.
Sinistrokonvexná skolioza C chrbtice. Pokrocila intervertebralna osteochondroza c4/5, c5/6. Stavce su v blokovom postaveni, krcna lordoza je lahko kyfotizovana. Sumacia zmien vedie v postihnutych urovniach ku stenotizacii predozadneho rozmeru spinalneho kanala na 9 mm. Vyska tiel stavcov je primerana.
V tra rovine:
V urovni C3/4, rotacia stavcov doprava. Zobakovite osteoprodukcie na dorzolateralnom okraji tiel stavcov prominujuc do pravostraneho neuroforamina sposobuju jeho zuzenie a kontaktuju az komprimuju priebeh pravostranych korenovych struktur. V urovni c4/5, c5/6 : objemna cirkularna protruzia degenerovanych diskov v sprievode osteoproduktivnych zmien sposobuje zuzenie oboch neuroforamin s kontaktom s foraminalnym priebehom korenovych struktur. V urovni c4/5 kontaktuje dorzalny okraj disku prednu stenu miechy. Spinalný kanal do cc po Th 5/6 bez TU expanzii, bez znamok myelopatie zobarzenej miechy.
Viete mi poradit ci je nutna operacia alebo su ine moznosti, kroky, ktore by zmiernili bolesti a priznaky.
Mam taketo problemy: pocit nestability, motanie hlavy, celodenna unava (aj ked sa vewlmi nenamaham a mam dostatok spanku), chvenie ruk a noh, tazke ruky od ramien, slabost v rukach - nemotornost ruk, bolest krcnej chrbtice suvisi to s krcnou chrbticou ?
( som 4 mesiace po operacii karpalneho tunela oboch ruk )

Re: Bolesti krčnej chrbtice

(Ba3uM, 16. 7. 2013 17:12)

Krčná chrbtica je najpohyblivejšia časť chrbtice, fyziologicky má lordotický tvar (prehnutá smerom k tvári) s vrcholom lordózy na svojom štvrtom stavci (c4). Vaša krčná chrbtica je vykrivená doľava, stavce c3 a c4 sú zrotované doprava. Máte zúžený (stenóza) miechový kanál na 9mm v oblasti C3,C4. Viac o tom na http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html

V segmente c4/5 je miesto, kde sa maximálne otáča krčná chrbtica. U Vás je na tom to mieste vydutý disk tak, že tlačí na otvory koreňových nervov aj ako aj obalov tých nervov; zároveň sa dotýka obalu miechy. Na segmente sú kostné výrastky, ktoré obmedzujú pohyb medzi stavcami, čo je dôsledok preťaženia.

Operácia obyčajne rieši akútne miesto a žiaľ nerieši príčiny problémov tzn., že po operácii sa obyčajne záťaž prenáša do iných častí chrbtice a časom sa situácia opakuje. Nevidel som Vás, ale príčinou býva napr. predsunuté držanie hlavy, predsunuté ramená, preťažené horné ramenné/trapézové svaly, ochabnuté hlboké ohýbače krku...neoperačné riešenie je prebudovať držanie hlavy ako aj centralizácia lopatiek. S týmto sa zaoberajú oddelenia rehabilitácie a fyzioterapeuti. Vyžaduje sa aktívna spolupráca pacienta.

Určite popísané problémy majú súvis s krčnou chrbticou.

problém s driekovou chrbticou

(VS, 11. 7. 2013 7:46)

Dobrý deň, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o vysvetlenie popisu z MRI vyšetrenia. Popis: L4/5 - do kanála zasahuje širšie vyklenutie disku celkového AP rozsahu 5,5mm s miernou kaudálnou propagáciou v rozasahu 5 mm pod úroveň hornej krycej platničky tela stavca L5. Na axiálnych skenoch široko vyklenutý disk komprimuje prednú stenu durálneho vaku a voľný AP rozmer kanála je redukovaný na 5,3 mm. Prítomné sú aj incipientné artrotické zmeny oboch fazetových zhybov a hypertrofia ligamentum flavum do 4,5 mm s následným zúžením aj LL rozmeru kanála do 7 mm. Široko vyklenutý disk kaudálne objemovo redukuje obe neuroforamina výraznejšie vľavo.
Neviem, či je to vážne, nechcem ešte ani myslieť na operáciu, nakoľko už mám po operácii krčnej chrbtice:( Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.

Re: problém s driekovou chrbticou

(Ba3uM, 12. 7. 2013 18:17)

Jedná sa o 5,5mm vyklenutie/výduť disky smerom predo-zadným medzi posledným (L5) a predposledným driekovým stavcom (L4). Hovorí sa tomu aj extrúzia. Zároveň je disk „vytečený“ aj smerom k L5. Viac na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html.
Výduť disku zužuje miechový kanál na 5,3mm, čo sa nazýva absolútna stenóza. Viac na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/stenoza-miechoveho-kanala.html obr. 3 a 4. Taktiež sú zúžené otvory koreňových nervov, viac naľavo.
Podľa nálezov je to vážne, ale dôležité sú Vaše pocity, bolesti ako ich viete zvládať, ako Vám obmedzujú život...

Re: Re: problém s driekovou chrbticou

(VS, 15. 7. 2013 7:42)

Dakujem velmi pekne za odpoved.

Re: Re: problém s driekovou chrbticou

(VS, 15. 7. 2013 8:57)

Dobry den, bolesti su, hlavne do lytka a clenka, ale zatial su zvladatelne, utlmujem ich Voltarenom. A mozem sa este spytat, co by ste doporucili na takuto diagnozu, ako je mozne to liecit? Dakujem velmi pekne za skoru odpoved.

Re: Re: Re: problém s driekovou chrbticou

(Ba3uM, 16. 7. 2013 17:09)

Odpoveď nie je jednoduchá. Nájdite si dobrého terapeuta.

Moja terapia je na stránke: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html z ktorej vyberám:

Pri bolestiach drieku (LBP-Low Back Pain) ľudovo nazývaných aj lumbago alebo ischias a diskopatiách úspechom praktizujeme viackrokovú neinvazívnu lokálnu terapiu, ktorej cieľom je:

· Uvoľniť stuhnuté svaly v bolestivej oblasti

· Znížiť napätosť podkožných fascií a väzív

· Zvýšiť rozsah pohyblivosti postihnutých stavcov a platničiek

· Znížiť tlak na mieste bolesti

· Hydratovať (zavodniť) a prekrviť tkanivá v bolestivej oblasti

· Znížiť prípadný opuch a zápal

Na dosiahnutie týchto cieľov sa využívajú prostriedky fyzioterapie, akými sú manuálna terapia, svetlo, teplo/chlad, magnet, laser, elektroterapia, ale aj kyslík a ozón. Dôležitá je postupnosť uvedených aplikácií, ktorá sa stanovuje individuálne podľa príznakov pacienta.

Odporúča sa priniesť so sebou nález z prípadného CT, MRI vyšetrenia, ktoré poslúži na presnú lokalizáciu terapie.

Terapia trvá do 60 minút.
Minimálny počet opakovaní je 3, v intervale 1x týždenne. Následne podľa progresu sa určí ďalší postup. Pri tejto terapii je dôležitý faktor času teda, aby sa zmeny uskutočnili v čase a organizmus mal čas sa zmenám prispôsobiť.

Pacient je zároveň poučený, ktorým veciam sa má vyhýbať a ako si pomôcť sám. Dostane cviky na odstránenie svalovej nerovnováhy, ktoré praktizuje doma ako aj odporučenie na vhodné výživové doplnky na obnovu poškodenia.

V rámci domáceho cvičenie by som praktizoval napr. cviky podľa McKenzieho.

protrúzia disku

(Jana, 14. 7. 2013 20:49)

Dobrý deň,
mám polročné problémy s chrbátom aj panvou, každý pohyb mi spôsobuje bolesť, bol som na vyšetrení na CT, v správe z CT mám uvedené nasledovné, opíšem záver:
L5/S1 paramedioforaminálna ľavostranná protrúzia disku, s naliehaním na durálny vak, v kontakte s miešnymi koreňmi L5 a S1 l. sin.

nakoľko mi nikto nepovedal čo to vôbec znamená zaujímam sa aspoň o nejaký základný popis môjho problému.

Ďakujem

Re: protrúzia disku

(Ba3uM, 16. 7. 2013 17:06)

Ide o výduť posledného driekového disku, smerom do stredu miechového kanála a mierne doľava. Zároveň utláča koreňový nerv na ľavej strane. Viac si pozrite o týchto problémoch na: http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/bolesti-drieku-a-diskopatia.html

chrbat

(Mariana, 13. 7. 2013 21:00)

Dobrý večer. Už niekoľko týždňov ma pobolieva chrbát na pravej strane a bolesť vyráža do pravej strani a žaludka. Mam obavy co to je a praktický doktor ma odmieta poslať na vyšetrenie .

Re: chrbat

(Ba3uM, 13. 7. 2013 21:53)

Pozrite si stránku http://www.ba3um.estranky.sk/clanky/poruchy-pohyboveho-ustrojenstva/dosledky-posunuteho-stavca.html kde vidieť inerváciu jednotlivých orgánov z miechy. Ak je to z chrbta medzi 5-tym až 8-mym hrudným stavcom potom môže byť príčinou chrbtica. Ak nie, potom sa pýtajte k internistovi.

Krčná chrbtica

(Daniel, 12. 7. 2013 19:31)

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie a zaslanie na mail: rajdan@post.sk. Ďakujem
Intervertebrálny priestor C3-4, C5-6 zúžený. V úrovni C5-6 pod sused. krycími plôškami v dorz.časti je SI v T1 VO znížená, v T2 VO zvýšená. Difúzne prítomné okrajové osteofyty. Kontúra disku C5-6 je mediálne vyklenutá, čo spôsobuje komprimáciu ventrál. časti dur. vaku. Neuroforameny sú voľné. V oblasti interverteb. kĺbov degener. zmeny.
Záver:
Mediálne vyklenutie (bulding) disku C5-6. Bez MR známok myelopatie. Intervertebrálna osteochondróza C3-4, C5-6. Známky degener. seg. C5-6 typu MODIC I. deformačná spondylóza. Intervertebrálna spondylartróza.

Psoas

(Adrián, 9. 7. 2013 20:35)

Dobrý deň, chcel by som Vas poprosit o radu, mam problemy so svalom psoas, riesil som to kinesiotejpingom, venujem sa futbalu a volno si nemozem dovolit, trva to velmi dlho uz od zimy, letna prestavka, cca 2 tyzdne, prestalo ma to boliet prvy trening zase sa to ozvalo, bolest vyzaruje od lopatky ,, cez brucho az na trieslo alebo slabiny...neviete mi poradit ako sa s tym mam vysporiadat..dakujem

Re: Psoas

(Ba3uM, 9. 7. 2013 22:33)

Psoas major je silný sval, ktorý je ohýbačom bedra. Asi viete, že začína na poslednom hrudnom stavci a všetkých päť driekových stavcoch a je upnutý na malom hrbole stehnovej kosti. Máte problém na dominantnej nohe? Ak to ide spod lopatky, tak tam to bude len fascia hrudníka. Skúsil by som strečingovať m.pectineus – jeden z adduktorov. Zároveň by bolo vhodné ošetriť aj puzdro bedrového kĺbu. Strečing aplikovať na obe strany nie len na problematickej. Strečingovať zásadne tak, aby nebola citeľná bolesť a len po rozohriatí resp. po prekrvení svalov. Starať sa o problematické miesto systematicky nie len vtedy, keď bolí.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37

následující »